Sağlık

Varis Nasıl Önlenir?

Son yıllarda görülme sıklığı giderek artan bir damar sorunu olan varis, çeşitli kalp damar hastalıkları ile birlikte giderek artan hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme tarzı nedeni ile genç bireyler de dahi yaygın biçimde görülmektedir. İlerleyen yaşlarda çok daha fazla görülebilen varis sorunu önlemek üzere yapılabilecek uygulamalar;

Varis Nasıl Önlenir?
Varis Nasıl Önlenir?

Egzersiz

Diğer pek sorunda olduğu gibi varis sorununu önleyici en etkili yöntemlerden bir olan egzersiz, kalp ve dolalım hızını artıracak yürüyüş ya da koşu egzersizi olabilir. Belli aralıklar ile yapılacak olan yavaş ya da hızlı yürüyüşler varis önleme de oldukça önemlidir.

Kan Dolaşımı

Basit bacak egzersizleri ile düzenlenebilen kan dolaşım hızı, varis önleme açısından da oldukça önemli sonuçlar yaratmaktadır. Pek çok uzmanın önerdiği gibi günde otuz dakika boyunca bacakları kalp seviyesinden yüksekte tutmak kan dolaşım hızının düzenlenmesi ile varis oluşumunu engellemektedir.

Varis Nasıl Önlenir?
Varis Nasıl Önlenir?

Kilo Vermek

Bacaklar ve damarlara yaptığı bası nedeni ile dolaşım bozukluğu ortaya çıkaran fazla kilolardan kurtulmak varis sorunun oluşmasını engelleyen yöntemlerden bir olarak bilinir. Ayak eklemleri açısında da oldukça rahatlatıcı sonuçlara yol açan kilo vermek varisin oluşumunu da önlemede etkilidir.

Zencefil

Pek çok sağlık sorununda etkinliği ile bilinen zencefil, içeriğindeki etkin maddeler ile kanı inceltip seyrelterek dolaşımı rahatlatır. İltihap giderici özelliği ile de ağrı ve şişliği azaltan zencefil, varis sorunları üzerinde önleyici ve rahatlatıcı özelliğe sahiptir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu