Teknoloji

Yandex Browser Turbo Modu Nedir? Ne İşe Yarar?

Rusya’ nın en büyük arama motoru olan ve geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de ofis açarak, hizmetlerine bu alanda çok daha yoğun bir şekilde ağırlık veren Yandex, kısa bir süre içerisinde Türkiye’de yüksek bir kullanıcı sayısına ulaştı. Bu noktada Yandex’ in kendi geliştirmiş olduğu Yandex Browser’ da internet kullanıcılarının yoğun ilgisi ile karşı karşıya kalıyor.

Yandex Browser Turbo Modu Nedir? Ne İşe Yarar?
Yandex Browser Turbo Modu Nedir? Ne İşe Yarar?

Rusya’ nın en büyük arama motoru olan Yandex’ in Chromium altyapısını kullanması ile geliştirmiş olduğu Yandex Browser’ da bulunan Yandex turbo modu her kullanıcısının ilgisini çekiyor. Ancak pek çok Yandex Browser kullanıcısı tarayıcı üzerinde bulunan bu turbo modunun ne olduğu ve ne işe yaradığı konusunda herhangi bir fikir sahibi değildir.

Yandex Browser Turbo Modu Ne Avantaj Sağlar

Bu noktada Yandex Browser üzerinde bulunan turbo modunun öncelikli olarak kesinlikle internet hızının arttırılmasında herhangi bir etkide bulunmadığının belirtilmesi gerekiyor. Yandex özellikle tarayıcısında Yandex turbo modu, Opera’nın tubo özelliğini kullanmaktadır. Tarayıcıda yer almakta olan bu özellik sayfasında açılmak istenen sayfaların yüklenmesi esnasında görsellerin sıkıştırılmasını sağlayarak, yüklemenin hızlanmasını sağlıyor.

Yandex Browser Turbo Modu Nedir? Ne İşe Yarar?
Yandex Browser Turbo Modu Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu durumda internet kullanıcılarının hem kota açısından hem de sayfa hızının açış süresinden tasarruf edebilme imkanına sahip olabiliyor. Bu durumda Yandex Browser üzerinde bulunan turbo modunun sadece düşük hızdaki internetlerde kullanılması amacı ile geliştirilmiş olan bir özellik olmadığını ortaya çıkarıyor. Aynı zamanda mobil ağ kullanımında ücretli tarifelerde daha düşük kota kullanımı ile tasarruf edilebilmesine de yardımcı oluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu