Sağlık

Yeme Bozukluğundan Korunmanın 5 Yolu

Güzelliğe önem verilmesi, şişman olmaktan korkmak ya da evde olan bol yiyecekleri bilinçsizde tüketmek yeme bozukluğuna neden olmaktadır.

Yeme bozukluğu, sağlıksız olan yiyeceklere olan alışkanlığın gelişmesine neden olan psikolojik bir rahatsızlık türüdür. Yeme bozukluğu olan kişiler, sağlığını tehdit edecek kadar kötü beslenme alışkanlıkları vardır. Vücut ağırlığına ya da vücut şekline takıntılarla başlayabilmekte, tedavi edilmediği sürece ölümle sonuçlanmaktadır. Bu soruna karşı etkili yolları şöyle sıralayabiliriz.

1-Israrcı Olmayın

Kilo problemi ile hastaneye başvuranların sayısı az değil. Özellikle ergenlik döneminde ki çocukların sıklıkla yaşadıkları kilo problemlerinin gençler için önemli riskleri de beraberinde getirmektedir. Az yedi diye biraz daha yemesini istemek ya da çok yediğinde onu yüzüne karşı artık yememelisin demek yanlış tepkilere yol açmaktadır. Bulumia denilen hastalık çeşidi ile kişilerin ne kadar uğraşsa da yemek yemekten vazgeçemediği görülmektedir.

2-Sürekli Yeme Bozukluğu Hakkında Konuşmayın

Çocuğunuzla sürekli konuşma esnasında çok kilo aldın veya verdin gibi yorumlar yapılıp çocuğun ilgisinin bu yöne kaymasına izin verilmemelidir. Sürekli bu konuşmalar içerisinde olan çocuk saplantılı hale gelebilir. Doğru yaklaşım ile yemek yemenin günlük bir ihtiyaç olduğunu ve sağlığı için düzenli yemek yemesi gerektiğini aşılamalıyız.

3-Yaşına Uygun Beslenmek

Anne ve babalar çocuğu için doğru ve yanlış beslenmeyi öğrenmeli, çocuklarına yiyecekleri konusunda seçici davranmalılar. Yeme bozukluğunda beslenmeye dikkat edilmeli ebeveynlere düşen görevi yerine getirmeliler. Gerekirse diyetisyenden destek alarak çocuğunuza doğru beslenmeye yönlendirebilirsiniz.

4-Her Gördüğünüz Bitki Çaylarını Kullanmayın

Özellikle sosyal medyada görülen ‘hızlı kilo verdirme’ başlıkları adı altında insan sağlığına ciddi anlamda zarar veren çaylar bulunmaktadır. Mümkünse çocuk kilo, beslenme gibi internette yazanlara itibar etmeyin.  Gelişigüzel kullanılan çayların yararlarından çok zararlı olduğunu unutmayın.

5-Hazır Gıdalara Karşı Bilinçlendirin

Çocuklar hazır gıdalar yerine ev yemekleri ve taze meyve tüketmeleri konusunda bilinçlendirin. Ev yemeklerinin ne kadar sağlıklı olduğunu hazır gıdaların sağlıklarını olumsuz etkileyeceklerini çocuklarınıza öğretmelisiniz. Ergenlik döneminde en çok rastlanan sorunlardan biri de yeme bozukluğunda obezite ile savaştır. Çocuk hem kilo veremez hem de bu durumunu ciddi anlamda sorun ediyor olabilir. Doktor yardımı alarak bu engeli aşabilir çocuğunuza sağlıklı gıdalar tüketmesi için yardımcı olabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu