Anne-Bebek

Yeni Doğan Bebek İçin Oluşturulan Alışveriş Listesi

Yeni Doğan Bebek İçin Oluşturulan Alışveriş Listesi! Dünyaya teşrif etmesi beklenen ailenin yeni bireyinin doğumuna az bir süre kala anne ve babaları, misafirlerine uygun eşyalarla karşılama telaşı sarmaktadır. Özellikle doğuma giderken hazırlanacak doğum çantası, hazırda bekletilmektedir.

Yeni Doğan Bebek İçin Oluşturulan Alışveriş Listesi! Doğum ile birlikte ailenin yeni bireyinin temel ihtiyaçlarının hazır edilmesi, anne ve babaların özellikle dikkat ettikleri bir durumu ifade etmektedir. Bebeklerinin temel ihtiyaçlarını ne şekilde karşılayacakları ve bu ihtiyaçların hangi maddelerden oluşacağı bilgisini sıklıkla araştırmaktadır.

Yeni Doğan Bebekte Kıyafet Sorunu

Dünyaya gelmesi beklenen ailenin yeni bireyinin temel ihtiyaçları arasında en fazla kafa yorulan maddeler giyim üzerine oluşmaktadır. Yeni doğan bebeğin ne giyeceği, sonrasında hangi kıyafetlere ihtiyaç duyulacağı, anne ve babalar tarafından sıklıkla sorulan soruları oluşturmaktadır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu temel kıyafetler, kişiden kişiye ve yöreden yöreye değişkenlik göstermektedir. Ancak bilinen temel bir gerçek, bebeklere kalın kıyafetlerin giydirilmesinin sakıncalı olduğudur.

Kıyafet konusunda ebeveynlerin dikkat edeceği konu, bebeklerinin ne giyeceğinden ziyade giyeceği kıyafetin özelliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeklerin pamuklu ve pamuk özellikli giysilerin giydirilmesi, özellikle tercih edilmelidir. Pamuk özellik içeren giysilerin kat kat giydirilmesi, ihtiyaç duyulduğunda çıkarılması ile vücut sıcaklığının dengesinin sağlanması, konunun uzmanları tarafından önerilmektedir. Bu konuda gerek bebeğin doktoru gerekse de hemşireler, en doğru yönlendirmeyi yapmaktadır.

Yeni Doğan Bebeğin Kıyafet Listesi

Anne ve babaların dünyaya gelecek yeni aile bireyinin kıyafet seçiminde ilk olarak yarım düzine kadar çıtçıt özellikli ve uzun kollu patikli penye tulum tercih etmeleri gerekmektedir. Çıtçıtlı olan tulumların giydirilmesi ve çıkarılması kolay olmaktadır. Serin havalarda tulum içerisinde giyilebilecek patikli penye de, birkaç tane alınmak durumundadır. Ayrıca yine çıtçıt özellikli yarım düzineden fazla kısa kollu penye badi de, kıyafet listesinde yer almaktadır.

Bebekler için olmazsa olmaz kıyafetlerden biri de eldivenlerdir. Birkaç çift eldiven ile penye şapka, yeni doğan bebek kıyafetleri listesinde bulunmaktadır. Bebeklerin jilet gibi keskin tırnaklarından kendisini korumak, anne babaların görevidir. Bu da eldiven ile sağlanabilmektedir. Uzun süre eldiven kullanılması önerilmeyen bebeklerin, gerektiğinde şapka ve eldiven kullanmaları da zaruret haline gelmektedir. Yarım düzineden fazla çorap ve yumuşak özellikli dış patik, bebeğin ihtiyaç listesindeki yerini almaktadır. Mevsimine uygun penye ile dış kıyafetler de bebek için bir ihtiyaçtır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu