Eğitim & Kurs

Zekâ Geliştirip, IQ Arttırma Teknikleri Nelerdir?

Zekâ Geliştirip, IQ Arttırma Teknikleri Nelerdir? Zihnin öğrenebilme yeteneğine zekâ, zekâ tespit etmekte kullanılan değere IQ denilmektedir. Peki zekâ geliştirip, IQ arttırma teknikleri nelerdir?

Zekâ geliştirip, IQ arttırma teknikleri mümkün müdür? Hemen hemen herkes olduğundan daha zeki bir hâl almak ister. Kişiler zekâ sayesinde öğrenir, uygular, yöntemler bulur, hatırlar ve uyum sağlar. Yani bakıldığı zaman zekâ kişinin hayatında en önemli belirleyicidir de denilebilir.

Zekâ geliştirme yöntemleri bebeklerde farklı, çocuklar için farklı ve yetişkinler için tamamen farklıdır. Bebeklerde zekâ geliştirmek için anne sevgisi ve anne sütü en önemli faktörlerken, eğitici oyuncaklar da son derece önemlidir. Çocuklar ise bebeklerden daha farklı olarak eğitici oyunlar ile zekâ gelişimini destekleyebilir. Yetişkinler için zekâ geliştirme teknikleri ise maddeler halinde ele alınabilir. Bu maddeler ise şu şekildedir;

Zekâ Geliştirme Teknikleri

  • Zekâ geliştirip, IQ arttırmak için bulmaca çözmek klasik ama en etkili yöntemdir. Düzenli olarak çözülen bulmaca, Alzheimer riskini de oldukça düşürmektedir. Üstelik sadece zekâ geliştirmek için değil, kelime haznesini geliştirmek ve genel kültür seviyesini arttırmak için de etkilidir.
  • Stratejik düşünce denilince akla satranç gelmektedir. Zekâsını geliştirmek isteyen kişiler muhakkak satranca yönelmelidir. Problem çözme konusunda fayda sağlayan ve bir zekâ oyunu olan satranç, doğru hamleler ile hayatı şekillendirmeyi de öğretmektedir.
  • Düzenli bir yaşam ile zekâ oranını arttırmak önemlidir. Düzenli beslenme, düzenli uyku ve düzenli yapılan spor. Fakat düzen ile monotonluk karıştırılmamalıdır. Monotonluk zekâ üzerinde olumsuz etki yaratırken, düzen olumlu etki yaratmaktadır.
  • Eşini bul oyunları ise bir diğer zekâ geliştiren yöntemdir. Basit seviyeden başlayıp, zor seviyeye ulaşmak izlenecek en güzel yol olup, bu oyunun zekâya olan katkısı azımsanmayacak derecede fazladır.

Zekâyı geliştirirken, görsel ve sayısal olarak ayrı ayrı geliştirmek gerekmektedir. Sağ beyin lobu görsel yani somut konularda etkili olurken, sol beyin lobu ise sayısal, formüller gibi soyut kavramlarda etkilidir. Resim çizmek, kitap okumak, problem çözmek, 3D videolar oynamak ve hatta körebe oyunu oynamak da IQ seviyesini arttırmaktadır. Bu yüzden bu yöntemler düzenli olarak uygulanmalı ve zekâya olan etkisi hafife alınmamalıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu