Sağlık

ZEYTİN YAPRAĞI ŞİFA KAYNAĞI

ZEYTİN YAPRAĞI ŞİFA KAYNAĞI

Şifa kaynağı bitkiler arasında zeytin yaprağının önemi çok büyük .Son zamanlarda bitkiler üzerine yoğunlaşan araştırmalar gösteriyor ki; zeytin yaprağı ateş düşürücü, ağrı kesici, ishal önleyici ve vücudun direncini yükseltici bir özelliğe sahip. Mısırlı doktorlar binlerce yıl önce de zeytin yaprağını tedavi amacıyla kullanıyorlar idi. Zeytin yaprağını kullanan topluluklar arasında Giritliler sayılabilir. Özellikle Girit adasında binlerce yıl öncesinde enfeksiyon tedavisinde, cilt hastalıklarında zeytin yaprağı çok faydalı bir tedavi aracı olarak kullanıldı.Günümüzün modern insanı da zeytin yaprağını bronşit basur ve cilt rahatsızlıklarında kullanmaktadır. Çok iyi bir antibiyotik olan zeytin yaprağı cilt rahatsızlıklarında meydana gelen çizilme yaralanma ezilme yırtılma gibi durumlarda pres yapılarak kullanılabilir.

Özellikle tıbbi ilaçlarla yardım alınmasının olanaksız olduğu özel durumlarda böyle bir bilginin hayati yararı vardır. Zeytin yaprağının nimetlerinden mahrum kalmamak adına yukarıda sayılan rahatsızlıkların geçici tedavisinde bir ön tedavi olarak kullanılabilir.

Zeytin yaprağının kaynatılarak ve suyunun ılıtıldıktan sonra içilmesi ishali kesmektedir. Zeytin yaprağının şifalı bitkiler arasında ön sıralarda zikredilmesinin en önemli sebeplerinden biri de toksinleri vücuttan dışarı atmak için gösterdiği faydalardır.

Zeytin yaprağının aç karna kaynatılmış ve soğutulmuş suyunun içilmesi aynı zamanda kolesterol düşürücü etki göstermektedir. Bununla beraber kan şekerini düşürmesi ve yüksek tansiyona iyi gelmesi de zeytin yaprağının faydaları arasındadır.

Son zamanlarda bitkiler üzerinde yapılan araştırmalar hemen hemen her bitkinin muazzam faydaları olduğu sonucunu gösteriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu