Sağlık

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR

EMZİREN ANNELERİN BESLENMESİ NASIL OLMALIDIR

Anne, bebek doğmadan ve doğduktan sonra özellikle beslenmesine dikkat etmelidir. Hamile olmadığı zamanlardakinden farklı olarak daha çok bebek ve sütü için yemek yemeye ve sağlığı için yediği besinleri özenle seçmelidir. Annenin sütünün kaliteli ve zengin içerikli olması, bebeğin geleceğinde zekası ve beden sağlığına olumlu yönde etki edecektir. Bu yazı da ki amaç emziren annenin beslenmesinde dikkat etmesi gerekli maddelerden bahsetmeye çalışacağız.

Bebek doğduğu andan itibaren, anne vücudu gerekli sütü bebeğe vermek için hazır hale gelir. Bu oluşumu annenin yediği besinlerle takviye ederek, bebek için daha sağlıklı bir süt üretimi için desteklemelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda ki verilerden biri de annelerin beslenme ihtiyacında ki azalma yüzde altmışın altına düştüğünde sütte ki kalite ve miktar oranı azalacağı yönündedir.

Annenin sütünde ki eksilme, çoğu zaman stres, korku, üzüntü gibi olumsuz etkilerin sonrasında da olabilmektedir.

Annenin bebeğini emzirmesi aslında kolay bir oluşum gibi görünse de annenin bolca enerji kaybına neden olmaktadır. Örnek verecek olursak, normal bir tempo ile bir saat kadar yürüdüğümüzde yaklaşık 700 kalori yaktığımızı düşünürsek. Annenin bebeğini emzirmesi ile bu oranda enerji kaybına uğradığı yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir.

Normal kadınların aksine emziren kadınlar daha çok yemelidir. Ayrıca yediklerinde kalsiyum, demir, B2, B1 ve A vitamini olması gerekir. Bu saydıklarımız emzirme sonrasında meydana gelen 700 kalorilik enerji kaybına karşılık gelen enerjinin takviyesi ve sütün kalitesi içinde gereklidir.

Bebeği olan annelerin beslenme şekli

  • Baharatlı ve çok yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır
  • Günlük 2 ile 3 litre arasında su tüketimi olmalıdır
  • Özellikle emziren annenin sigara, gazlı içecek, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durması gerekir.
  • Süt ürünleri, et ürünleri, taze olarak sebze ve meyve tüketmelidir.
  • Günlük yemek öğünleri yaklaşık 3 ile 5 arasında olmalıdır. Sık sık ve düzenli yemelidir.
  • Kafein içeren içeceklerden uzak durmalıdır. Özellikle emzirme zamanı boyunca bundan uzak durmalıdır. Kafein bebeğin zekası ve beden gelişimi için olumsuz bir etki edecektir.

Sonuç olarak anne sütünün sağlıklı ve bol olması için annenin normal zamandakinden çok yediklerine, içtiklerine ve yaptıklarına çok dikkat etmelidir. Bunlar hem bebek hem de kendi sağlığı için en önemli gereksinimlerdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu