Yaşam

MİLFÖY HAMURUNDAN KREMALI PASTA

MİLFÖY HAMURU

Yapımı kolay, hem çocukların hem de büyüklerin zevkle yiyeceği çok lezzetli bir kremalı pasta çeşididir. Hanımların, kadın günlerinde kolaylıkla yapıp, konuklarına ikram edebilecekleri, görüntüsü de oldukça güzel bir pastadır.

Kullanılacak olan malzemeler:

1 kilo süt, 6 kahve fincanı un, 2 su bardağından 2 çorba kaşığı eksik toz şeker, 6 su bardağı un, 1,5 su bardağı su, 1 adet portakal kabuğu rendesi, 250 gr Hindistan cevizi tozu, 4 adet yumurta, 1 paket vanilya, 1/2 su bardağı + 2 çorba kaşığı pudra şekeri, 500 gr tereyağı (eritilmeden) 1 adet yumurta, 1,5 su bardağı su  kullanılacaktır.

Kremanın Yapımı:

6 kahve fincanı un, toz şeker, vanilya, 4 yumurta karıştırıldıktan sonra, azar azar süt ilave edilir. Orta hararetli ateşte 10 dakika kaynatılarak pişirilir ve soğutulur. Soğuduktan sonra, hindistancevizi konularak karıştırılır.

Milföy Hamurun yapımı:

Un elendikten sonra, ortası açılır.500 gr tereyağı, bir fiske tuz ve su ilave edildikten sonra azar, azar etrafındaki unlar alınarak orta yumuşaklıkta bir hamur yapılır. 20 dakika dinlenmeye bırakılır. Hamur dinlendikten sonra, altına ve üstüne un serpilerek, hamurun dört ucu bohça şeklinde açılır. Orta yerine kalıp halinde tereyağı konur. Tereyağının üzeri, hamurun dört ucu ile kapatılarak bırakılır. Böylece milföy hamuru elde edilir.

Hazırlanan hamur, yarım santim kalınlığında açıldıktan sonra, yaklaşık 5 parmak genişliğinde ve tepsinin boyuna göre 4 tane bant kesilir. 2 tanesi tepsiye konulur ve üzerine hazırlanan krema dökülür. Kalan 2 hamurun orta yerleri saçak şeklinde kesilerek kremanın üzerine kapatılır. 45 dakika yüksek hararetli fırında pişirilir. Pasta servis tabağına alınarak, soğutulur ve üzerine pudra şekeri serpiştirilir. Milföy hamurundan kremalı pasta servise hazırdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu