Sağlık

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi?

Adet Gecikmesi Hamilelik Belirtisi Olabilir Mi? Birçok kadın bazı dönemlerde adet gecikmesi sorunu ile karşılaşır. Sizler adet gecikmesi problemi ile karşı karşıyaysanız makalemizi dikkat vererek okumalısınız.

Adet gecikmesi hamilelik belirtisi midir? Sorusunun cevabı oldukça merak konusudur. Bir kadının adet gecikmesi yaşaması oldukça olağandır. Tabii ki bu gecikmeler birkaç günü kapsıyorsa normaldir. Peki, adet gecikmesi neden olur? Hamile olma ihtimaliniz nedir? Adet gecikmesi hamileliğin en önemli belirtilerinden biridir. Öncelikle eğer hamile olma ihtimaliniz var ise bir gebelik testi yaparak kesin bir cevap almak doğru olacaktır. Fakat bu gebelik testini adet gecikmeniz bir haftayı geçti ise yapmanız daha doğrudur. Bu şekilde doğru bir sonuç elde edebilirsiniz. Eğer böyle bir ihtimal söz konusu değil ise adet gecikmesinin sebepleri araştırılmalıdır.

Adet gecikmesi, birçok sebeple ortaya çıkabilir. Fakat bu gecikmelerin yaygın sebebi tabii ki hamileliktir. Eğer adet gecikmeniz yedi günden fazla sürdü ise hamilelikten şüphelenmek olağandır. Fakat diğer sebepleri de düşünmeniz gerekir. Bu nedenle kadınlarda “adet neden gecikir?” sorusunu yanıtlamadan önce adet gecikmesinin ne olduğundan bahsetmek doğru olacaktır.

Adet Gecikmesi Nedir?

Bütün kadınlar ortalama olarak 28 günlük bir adet döngüsüne sahiptir. Bu döngü 21-35 gün arasında kadınlara göre değişebilmektedir. Kendi döngünüzden farklı olarak adet görüyorsanız, adetiniz yedi günden fazla gecikiyorsa bu kadınlarda adet gecikmesi olarak adlandırılmaktadır. Yıl içerisinde seyrek yaşanan adet gecikmeleri olağan karşılanmaktır.

Neden Adet Gecikmesi Olur?

Adet gecikmesinin nedenleri arasında en yaygın olanın hamilelik olduğunu fakat başka birçok etkeninde adet gecikmesine sebep olabileceğinden bahsetmiştik.  Eğer doğum kontrol hapı gibi ilaçlar kullanıyorsanız bu adet gecikmesi yaşamanıza sebep olabilir. Polistik over sendromu yani yumurtalıkların da kist olan kadınlar da adet düzensizliği yaşamaktadır. İleri bir yaşta iseniz adet gecikmesi yaşamanız menopoz dönemine girdiğinizi gösterebilir. Aşırı kilo ve kilo alma da hormonal dengenizi bozacağı için adet gecikmesi yaşamanız normaldir. Vücudunuzda kilo düzensizliği yapan diyabet gibi kronik rahatsızlıklar da yine hormonal dengenizi bozduğu için adet gecikmesi yaşatabilir. Stresin tüm vücudumuzu etkilediğini hepimiz biliyoruz. Aşırı stres altında olmak da adet düzeninizi bozacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu