Yaşam

Adli Sicil Kaydı Nasıl Alınır?

Adli Sicil yeni işe başlama ya da benzeri durumlarda en çok talep edilen ve adli geçmişe ait bilgi veren belgedir.

Adli sicil kaydı adliyelerde bulunan Adli Sicil Müdürlüklerinden, Kaymakamlıklardan, yurtdışında yaşıyorsanız Büyükelçiliklerden, bireysel müracaat ile alınabilmektedir.

Özellikle iş kabulü sırasında hemen hemen her şirketin istinasız talep ettiği belgelerden bir tanesi adli sicil kaydıdır. Adli sicil kaydı belgesi, belgeyi alan kişi hakkında, hapis cezası kararı olup olmadığını, ertelenmiş hapis cezası olup olmadığını, almış olduğu adli para cezası olup olmadığını, askeri ceza kanununa göre verilmiş mahkumiyet kararı olup olmadığını görebileceğimiz bir belgedir. İş kabulü sonrasında istenilen bu belge ile işverenler, işe almayı planladıkları kişinin adli ve ceza geçmişi hakkında yasal ve kesin bilgilere ulaşabilmektedir.

Adli Sicil Kaydı Almak Uzun Bir İşlem mi?

Adli Kaydının nereden alınacağı ve nasıl alınacağı herkes açısından önem arz etmektedir. İş kabulü sonrasında evrakları hazırlamak için herkesin kısıtlı süresi olmakta ve herhangi bir belgenin alınmasının, temin edilmesinin uzun sürmesi, zahmetli süreçlere sebep olması durumunda herkes açısından büyük zorluklar çıkarılmaktadır. Bu çerçevede Adli Sicil Kaydı alınabilecek opsiyonlar artırılmış, uzun sıralarda biriken kuyruklarda hem devlet çalışanlarının hem de vatandaşların zaman kaybetmesinin önüne geçilmesi sağlanmaya, azaltılmaya çalışılmıştır.

Adli Sicil Kaydı Nereden Alınır?

Adli sicil kaydı, kişilere bireysel başvuru ile, erişkin olmayan 18 yaşının altındaki bireylerin anne-babasına, vekalet verilmesi koşuluyla temsilcilere ya da istemleri durumunda kamu kuruluşlarına verilebilir. Daha önce sadece Adliyelerden alınabilen bu belge nedeniyle adliyelerde oldukça fazla iş yükü ve kalabalık olmakta idi. Bireysel başvuru ile Adli Sicil Kaydı alınabilecek opsiyonların arttırılmasının yanı sıra, E-Devlet üzerinden adli sicil kaydı temin edilebilecek olması, vatandaşlar açısından oldukça büyük zaman kazanmak demek anlamına gelmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu