Yaşam

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır? Süet, deri, rugan ayakkabılarınız için bakım önerileri… Ayakkabılar için doğru bakım nasıl olmalıdır? Ayakkabılara bakım yapmak çoğu kişinin hoşlanmadığı bir durum olsa da ayakkabının ömrünü uzatmak için rutin bir şekilde bakım yapmak gerekir. Peki neler yapabiliriz hemen bakalım..

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır? Her gün giyilen ayakkabıların ömrünün uzun olması için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Peki bunlar neler mi? İşte ayakkabı bakımı hakkında tüm detaylar..

Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Karbonatla Ayakkabı Bakımı: 1 yemek kaşığı karbonat ve 2 yemek kaşığı suyu karıştırın. Ardından temiz bir bezi hazırladığınız karışıma batırarak ayakkabının lekeli kısımlarını silin. Lekeleri çıkarttıktan sonra kuru bir bezle kurulayın. Ayrıca karbonatı ayakkabılarınızın içerisine 1 çay kaşığı kadar serperseniz ayakkabılarınızın içerisinde oluşan kötü kokuları da alacaktır.

Vazelinle Ayakkabı Bakımı: Deri ve rugan ayakkabılarınızı vazelinlediğiniz bez ile iyice parlayana kadar silin. Uygulamanın sonunda ayakkabılarınız yeni gibi duracaktır

Diş Macunuyla Ayakkabı Bakımı: Kumaş ayakkabılarınızda kullanmak üzere beze sürdüğünüz bir parça diş macunuyla fazla bastırmadan silin ve temiz bir bezle üzerinden geçin.

Sıvı El Sabunuyla Ayakkabı Bakımı: Islattığınız bir bezin üzerine bir parça sıvı sabun alarak ayakkabınızın üzerinde hafif hafif daireler çizerek silin ardından nemli bir bezle üstünden geçin.

Badem Yağıyla Ayakkabı Bakımı: Hakiki deri olan ayakkabılarınız için harika bir yağ olan badem yağını temiz bir beze yeteri kadar damlatın ve ayakkabılarınızı silin. 1 saat kadar bekleyin sonrasında kuru bir bezle üstünde geçin. Ayakkabılarınızda oluşan hafif çatlakları kapatacaktır.

Ayakkabının Uzun Ömürlü Olması İçin Yapılması Gerekenler

– Ayakkabılarınızı eve her geldiğinizde hafif nemli bir bezle silin

– Eğer ıslandıysa yazın direk güneşte kurutmak yerine gölge bir yerde kışın ise oda sıcaklığında kurumaya bırakın

– Sürekli olarak bir ayakkabıyı giymeyin, her zaman ikinci bir ayakkabınız olsun çünkü değişimli olarak giymeniz ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır

– Süet ayakkabılarınız için su geçirmez spreyler kullanın

– Sık sık boyayın

Ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını istiyorsanız eğer mutlaka bakımını yapmalısınız. Ek olarak çamurlu veya ıslanmış ayakkabılarınız varsa onları sert bir şekilde silmekten kaçının ve soba, kalorifer kenarlarına koymayın çünkü ısı, ayakkabı yüzeyinde çatlaklar meydana getirecektir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu