Sağlık

Ayak Bakımı İçin Günlük Yapılması Gerekenler

Ayak Bakımı İçin Günlük Yapılması Gerekenler Nelerdir? Ayakkabılarımız bütün günün yorgunluğunu çeken, vücudumuzun tüm yükünü taşıyan, çoğunlukla çorap ve ayakkabı içinde duran en önemli organlarımızdan biridir.

Ayak Bakımı İçin Günlük Yapılması Gerekenler Nelerdir? En çok kemik yapısı ayaklarda bulunduğu için ayak sağlığı önemli bir konudur. Çünkü ayaklarımızın sağlıklı olması demek bizim gün içinde o kadar rahat etmemiz demektir. Bu nedenle ayak bakımı için yapılması gerekenler dikkatlice incelenmeli ve özenle uygulanmalıdır.

Ayak Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Birçok insanın dert yakındığı sağlık sorunlarının başında; ayakta çıkan mantarlar, ayak kokuları, ayak ağrıları gelir. Genellikle bireyler yoğun iş temposunda en az 7-8 saat çalıştığı için ayaklarda bir o kadar süre kapalı ortam içinde kalmış oluyor. Örneğin, kışın giyilen yün çoraplar bütün gün ayağın terlemesine yol açtığı için ayaklarda koku oluşabiliyor. Peki, ayak bakımı için ne yapılmalıdır?

Öncelikle çoraplar sık sık değiştirilmeli, ayaklar bol bol yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Ayak bakımına yeteri kadar özen gösterilmelidir. Yapılan bir araştırmaya göre, bebeklerde yüzde 95 sağlıklı ayak bulunurken, yetişkinlerde ise bu oran yüzde 40’tır. Bu sonuçlara göre yetişkinlerin ayak sağlığı için gereken önemi vermediğini görüyoruz. Ayaklarımızın kilo fazlalığından, aşırı hareketsizlikten ya da yanlış seçtiğimiz ayakkabılardan dolayı aşırı zarar gördüğünü unutuyoruz.

Ayak Sağlığı İçin Günlük Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Daha sağlıklı ayaklara sahip olmak için özellikle ayakkabı seçiminde dikkatli olmamız gerekir. Çeşitleri oldukça çok olan ayakkabı modelleri içerisinden seçim yaparken, vücut dengesini sağlayan modelleri tercih edin. Dar olmamasına ve ayakların rahat hareket edecek bir konumda olmasına özen gösterin.

Ayak bakımı nasıl olmalıdır konusunda uzmanların ilk uyarısı topuklu ayakkabılar üzerinedir. Çünkü kadınların severek ve beğenerek aldıkları topuklu ayakkabılar oldukça sağlıksızdır. Bu tür ayakkabılar ayak yapısını bozar. Bayanlar daha alçak ayakkabı satın almalı ve erkekler de spor ve düz taban modelleri tercih etmelidirler.

Bakteri ve mantarlardan kurtulup ayak sağlığımızı korumamız gerekir. Bunun için kozmetik piyasasında birçok krem bulunur. Tabi ki ayak sağlığı için güvendiğiniz bir markanın ürününü kullanmanız gerekli. Bakteri ve mantarlardan kurtulmak için önce temiz bir şekilde ayaklarınızı yıkamanız, bakım kremini ise sonrasında kullanmanız önemlidir.

Ayak sağlığı için yapılması gerekenler listesinde, doğru ayakkabı numarasını seçmekte yer almaktadır. Kendi ayağınızdan daha büyük ya da küçük ayakkabıları kesinlikle giymemelisiniz. Çünkü, küçük ayakkabılar sürtünmeyle ayaklarda yara yapabileceği gibi büyük ayakkabılarda dengesizlik yaratarak düşmelere neden olabilir. Ayak sağlığı için yapılmasını gerekenleri tek tek listeledik. Bu önemli uyarılara dikkat ederek daha sağlıklı ayaklara kavuşabilirsiniz…

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu