Sağlık

Balığın Faydasını Artıracak 6 Önemli Öneri

En yüksek faydayı elde etmek için balığı doğru şekilde hazırlama ve doğru tüketmenin püf noktalarını biliyor muydunuz? Bu yazımızda balığın faydasını artıracak 6 önemli öneriyi sizlere sunuyoruz.

Hafızayı ve gözleri kuvvetlendirmesi ile beraber alzheimer riskini ve kötü kolesterolü düşürmeye yardımcı olan balık, özellikle de günümüzde mevsim geçişi sebebiyle yaygın hale getiren enfeksiyonlara karşı vücut direncimizi arttırmaktadır.

Kızartma Yapmayın

Balığı asla kızartmamalısınız. Bunun nedeni kızarttığınız zaman ağırlığının yarısı kadar yağ çekmektedir. Bu nedenle besin değerini kaybetmekte ve kalori miktarı artmaktadır. Izgara yapmak, fırınlamak ya da sebzelerle beraber buharda pişirmek besin değerini korumaktadır.

Sala İle Tüketin

Balıkta en az miktarda C vitamini yer almaktadır. Bu yüzden balığın yanında yeşil salata tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Sıklıkla Tüketin

Haftada iki kez düzenli şekilde balık tüketmeyi ihmal etmemelisiniz. Balık sayesinde hem kalbinizi ve sağlığınızı en iyi şekilde korumakta hem de yükselen kolesterolle hiç çaba sarf etmeye gerek kalmadan başa çıkabileceksiniz. Vücudun kış ayları içerisinde daha fazla ihtiyaç duyabildiği ivtamin gereksinimini düzenli balık tüketimi ile karşılayabileceksiniz.

Limon Kullanın

Balığı gerek hazırlama sırasında gerekse tüketirken mutlaka limon sıkmalısınız. Limonun içinde yer alan antioksidanlar ve C vitamini balıktaki omega 3‘ün vücut üzerindeki kullanımını arttırmaktadır.

Aşırı Pişirmeyin

Uzmanlar balıkları çok fazla pişirmenin protein kayıplarına neden olmaktadır. Bu durum balıktaki proteinin vücudumuz için bir yararı kalmayacaktır. Bu yüzden balıkları hafif sulu kalacak şekilde pişirmek gerekir.

Küçük Balık Tüketimi

Balığın kılçığında yer alan yüksek miktardaki fosfor ve kalsiyum kemiklerin sağlığı ve dayanıklılığı konusunda önemlidir. Bu yüzden özellikle kemik erimesi problemi yaşayan kişilerin, hamsi gibi küçük balıkları kılçığıyla tüketebilir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu