Anne-Bebek

Bebeklerde Meme Reddi Nedir, Nasıl Önlenir?

Bebeklerde Meme Reddi Nedir, Nasıl Önlenir? Anne sütü bebeklerde vücut ve zeka gelişimini desteklemektedir. İlk 6 ay bebek anne sütü alması gerekmektedir. İlerleyen aylarda devam etmesi bebeğin gelişimine fayda sağlamaktadır.

Bebeklerde Meme Reddi Nedir, Nasıl Önlenir? Yapılan araştırmalarla anne sütünün ne kadar etkin olduğu görülmektedir. Belirli dönemlerde bebeklerde meme reddi yaşanabilmektedir. Özellikle bebekler dış dünyayı tanımlamaya başladığında daha sık yaşanabilmektedir. Anne ve bebek iletişimi sırasında sık karşılaşan sorunlar arasındadır. Bebeklerde meme reddi nedir, nasıl önlenir gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Bahsettiğimiz meme reddi önerilerini bebeğinize uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde Meme Reddi Önleme

Bebeklerin belirli dönemlerde memeyi emmek istemeyebilmektedir. Hiç memeye yaklaşamadığı gibi az emip bırakabilmektedir. Bu sorun meme reddi olarak adlandırılmaktadır. Bebeklerde meme reddi önleme adımlarını uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Önerileri uygulamadan önce sakin olmanız gerekmektedir. Annenin stresli ve kaygılı ruh halini bebekler hissedebilmektedir. Ya emmezse gibi düşünceleri aklınızdan çıkarmalısınız.

Bebek huzursuzken emzirmeye başlamaya denememelisiniz. Masaj yapmak, sakinleştirici sözler söylemek ve kanguru pozisyonunda tutmak bebeğinizi sakinleştirebilmektedir. Emzirme sürecinde biberon ve emzik gibi materyallerin kullanımını azaltmalısınız. Bebeğinizdeki rahatsızlıklardan dolayı meme reddi ortaya çıkabilmektedir. Pamukçuk gibi enfeksiyonların olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu enfeksiyon emme sırasında ağrıya neden olabilmektedir. Ayrıca burun tıkanıklığı da aynı sorunlara neden olabilmektedir. Sağlık kontrollerini yaparak emzirmeyi tekrar deneyebilirsiniz. Bu önerileri deneyerek meme reddi yaşanmasını engelleyebilirsiniz. Tüm bu önerilere rağmen aynı sorunları yaşıyorsanız doktorunuza danışabilirsiniz.

Emzirme Destek Sistemi

Anne sütü bebek için en iyi besin kaynağıdır. Belirli sürede anne sütünü ihmal etmemeniz gerekmektedir. Emzirme destek sistemi meme reddi görülen bebeklere hazırlanan bir düzenektir. Anne memesini emerken aynı zamanda sağılmış anne sütü takviye edilmektedir. Belirli aylardan sonra mama takviyesi de eklenmektedir. Sistemi hazır olarak satın alabildiğiniz gibi aynı zamanda evde de hazırlayabilirsiniz. Sistem içerisinde biberon, beslenme sondası ve flaster gerekmektedir. İğnesiz bir enjektör yardımıyla sistem materyallerini kolay temizleyebilirsiniz.

Bebeğinizin aylık sürecine göre beslenme sondası değişiklik gösterebilmektedir. Beslenme sondasının renkli ucunu biberon içerisine koymalısınız. Biberon içerisinde hazırladığınız mamanızı veya sağdığınız anne sütünüzü koymalısınız. Sondanın diğer ucunu ise meme ucu hizasına yerleştirmeniz gerekmektedir. Rahat emme sağlanabilmesi için sistem materyallerinin hareket etmemesi gerekmektedir. Flaster yardımıyla biberon ve beslenme sondasını vücudunuza yapıştırabilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu