Sağlık

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir? Bel fıtığı ameliyatı her ameliyat kadar belirli bir risk içerir. Ancak bu vakanın durumuna da bağlıdır. Bu nedenle kesin bir şey söylemek yanlış olacaktır.

Bel Fıtığı Ameliyatının Riskleri Nelerdir? Operasyon sonrasında hasta müşahede altında tutulur. Bundan sonra, her şey normal seyrinde ilerlerse hasta taburcu olur. Ardından gerekli görüldüğü takdirde fizik tedavi yöntemlerine başvurulur. Fizik tedaviler ve çeşitli egzersizler ile birlikte bel kısmının güçlenmesi sağlanır. Bu sayede bel fıtığının tekrar etmesinin önüne geçilir. Bel kısmı güçlenerek, ağrılarının oluşması engellenir. Ancak her vaka farklı olduğu için buna bağlı şekilde değerlendirilmesi de gereklidir.

Taburcu olunduktan sonra belirli egzersizlerin yapılması gereklidir. Fizik tedavi uygulamalarından destek gerekli görüldüğünde uygulanmalıdır. Ameliyat sonrasında uygun şekilde tedavilerine devam etmeyen hastalar kronikleşmiş sırt ağrısı çekebilir. Bu nedenle tedavi sonrasında da bel bölgesini güçlendirmek amaçlı tedavinin devam eden kısımlarını atlamamak gerekir. Sinir hasarı ya da sinir kökünde oluşabilecek tahribat gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu nedenle tedavilere harfiyen uymak ve takibini yapmak önemlidir.

Bel Fıtığı Tekrar Eden Bir Durum Mudur

Her hasta bel fıtığı tekrarlar mı diye merak edebilir. Bel fıtığı iyileşme süreci gösterdikten sonra oldukça düşük bir olasılık ile tekrar eder. Özellikle cerrahi işlem sırasında bel fıtığının yeniden oluşması yüzde 1 ya da yüzde 2 gibi düşük bir ihtimali kapsamaktadır. Fizik tedavi ya da ameliyatsız bel fıtığı tedavilerinin ardından bel fıtığı tekrarı da oldukça düşük rakamları içermektedir. Her ne kadar düşük olasılıklar olsa da bu bel fıtığının yeniden tekrar etmeyeceği anlamına gelmemektedir. Bu nedenle bir kere bel fıtığı teşhisi konmuş bir hastanın buna uygun tedavi yöntemlerini benimsemesi gerekir. Tedavinin ardından bel güçlendirici fiziksel aktivitelerini sağlaması gerekir. Sosyal hayatını buna göre düzenlemesi gerekir. Yatığı yataktan, oturduğu koltuğa ve sandalyeye kadar önemlidir. Ameliyat sonrası ya da ameliyatsız tedavi sonrası bel fıtığının tekrar oluşmaması için hekim önerilerini dikkate almak son derece önem arz etmektedir. Önerilerin ve tedaviyi kapsayıcı özelliklerin dikkate alınması ile tekrarlama olasılığını düşürmek de hastanın kendi isteğine bağlı bir durumdur.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu