Sağlık

ÇAĞIMIZIN SORUNU KABIZLIĞIN NEDENLERİ ve DOĞAL ÇÖZÜMLER 

 

Kabızlık

Kabızlık bayanlarda neden daha sık görülmektedir.

Özellikle stresin yoğun olduğu adet dönemlerinde hemen hemen her bayan kabızlık sorunu yaşamaktadır. Tabi fit görünmek için yaptığımız diyetlerde kabızlığa neden oluyor.

Karında sürekli şişkinlik, birkaç günde bir büyük abdeste çıkmak, zayıf birisi olmanıza rağmen, şişmiş bir göbek size kilo aldığınız hissini veriyorsa kabızlık sorunu yaşıyorsunuz demektir, eğer kabızlığı tedavi etmezseniz ilerleyen dönemlerde kilo almanıza da sebep olacaktır.

Kabızlık nasıl tedavi edilir ?

Öncelikle kabızlığın sebebini bularak, kabızlığı tetikleyen şeyleri ortadan kaldırmalısınız, Kabızlığınız adet dönemi kabızlığı ise kabızlığınız adet süresince devam edebilir, Stres kaynaklı kabızlık yaşıyorsanız işiniz biraz daha zor, kabızlıktan kurtulmak için stresten kurtulmanız lazım, eğer lifli gıdaları sofradan uzak tutan birde az su içen biri iseniz kabızlık sorununuz için destek almanın zamanı gelmiş demektir.

Kabızlıktan kurtulmak için neler yapılmalıdır ?

•  Su : Sindirimin midede başlayıp bağırsakta devam ettiği bilinmektedir, vücudunuza yardımcı olmak için yeteri kadar su içtiğinizden emin olun, yeteri kadar içtiğinizi idrar renginden anlayabilirsiz. Gün içinde idrara çok az çıkıyorsanız ve idrarınız çok koyu renkte ise vücudunuz size çok az su içiyorsunuz demektedir, eğer idrarınız beyaza yakın bir renkte ise yeteri kadar su alıyorsunuz demektir.

• Sıcak sıvılar : Eğer önemli bir rahatsızlığınız yoksa, sıcağa yakın ılık su tüketerek kabızlıktan kurtulmanız mümkün görünüyor, özellikle sabah uyanır uyanmaz iki bardak ılık su, suyunuzun içine birkaç damla limon suyu damlatarak işinizi daha da kolaylaştırabilirsiniz.

Kabızlıkta ılık limonlu suyun beraberinde bol lifli gıdalar tüketmek sıkıntılarınızı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Kabızlıktan kurtulmak istiyorsanız, probiyotik yoğurdu ve kefiri dolabınızda sürekli bulundurmanız gerekmektedir, evde kendiniz yaparsanız etkisi daha fazla olacaktır. Bilindiği gibi probiyotikler bağırsaktaki faydalı bakterilerin üremesini sağlayarak sindirimi kolaylaştırmaktadır.

Kabızlık için diğer öneriler ise şöyle  sıralanmaktadır

Meyveleri kabukları ile tüketmek.

Akşamdan suya ıslatılmış gün kurusu kuru kayısı yemek.

Kuru incir, hurma tüketmek.

Yemeklerden önce ılık komposto suyu içmek.

Koşar adımlarla tempolu yürüyüş yapmak.

Ilık su banyosu ve arkasından yoga seansları.

Stresli iken yemek yemek de kabızlığı tetikliyor, stressiz bir hayat günümüzde mümkün değil maalesef, ama en azından yemek yerken negatif şeylerden uzak kalmakta sağlığımız için önemli, yemek yerken televizyon izlemeyi tercih edenlerden iseniz eğlenceli şeyler izlemeniz şart.

Ciddi bir sağlık probleminiz yok ise bu öneriler kabızlığınıza çözüm olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu