Dekorasyon

Küçük Mekanlar İçin Önemli Dekorasyon Önerileri

 

Küçük Mekanlar İçin Önemli Dekorasyon Önerileri

 

1- Küçük bir mekan için bir eşya satın alırken,mekana göre ölçeklendirecek, daha küçük ebatlardaki üretilmiş mobilyaları satın alabilirsiniz. Büyük eşyalar, sıkışık ve kalabalık bir ortam yaratabilir.
2- Evinizi her daim düzenli tutarak dağınık ve dar bir görünümü engelleyebilirsiniz. Dağınıklık geniş bir odayı bile çok dar gösterebilir.
3- Küçük bir evin en büyük dezavantajlarından biri de kitap,elektronik alet,giysi gibi küçük parçalı eşyalar için ortamda yer açmaktır. Dolap,masa,konsol gibi yer kaplayan mobilyalar yerine,yerden tavana ya da duvardan duvara olan raflardan,gömme veya modüler olanları tercih etmek en doğru tercih olacaktır.
4-Küçük evlerde renk değişikliklerinden korkmayın. Açık renkler,bir odayı geniş gösterir ama doğru renkler bir araya geldiğinde ise koyu kahverengi bir duvar dahi geniş bir oda görüntüsü yaratmanızı sağlayabilir. Bu noktada önemli olan şey ise evin ne kadar ışık aldığıdır.
5-Mobilya desenlerine ve renklerine karar verirken zemin veya duvarlarla benzer renkte eşyalar seçerek görsel olarak bütünlük sağlanır ve mekanın daha geniş algılanması mümkün olur. Örneğin;beyaz duvar önündeki beyaz bir koltuk birbiriyle karışır ve kanepe mekanı hiç küçültmemiş olur.
6-Aksesuar olarak duvarlara büyük bir tablo asmaktan çekinmeyin.Bol bol ayna ve aydınlatma ürünlerini kullanabilirsiniz.
7-Açık renk mobilyalar ve duvarlar ile koyu renkli zemin kullanmanız mekanı olduğundan daha geniş gösterecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu