Diyet

Taze Bakla, Kereviz, Enginar, Kuskonmaz Faydaları

 

Nisan ayıyla beraber kış mevsiminin son demleri kapımıza dayandı…  Doğa yavaş yavaş baharın müjdesini veredursun, bu ayda yeşillikler daha da taze hale gelirken, özlediğimiz lezzetleri de soframıza görmeye başlarız.

Taze Bakla ve Taze Baklanın Yararları

Taze Bakla ve Taze Baklanın Yararları
Taze bakla, her ne kadar herkesin çok severek tükettiği besin olmasa da aslında doğanın en mucizevi lezzetlerinden birisidir.  Baklanın faydaları nelerdir? Taze bakla, protein açısından son derece zengin bir besindir. Ayrıca içeriğinde potasyum ve magnezyum başta olmak üzere önemli mineraller ve B grubu vitaminleriyle çok değerli bir vitamin olan K vitamini bulunmaktadır. Bakla içeriğinde bulunan K vitamini bedende kanın pıhtılaşmasının sağlıklı şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Ayrıca bakla, protein ile bedene zindelik ve enerji kazandırmakta, tokluk hissi yaratarak yemek sırasında aşırı tüketimi engellemektedir. Baklanın en önemli faydaları sindirim sistemi ile böbrekler üzerinde kendini göstermektedir. Böbrek ağrıları ile kum ve taşlarında tedavi edici rol oynayan bakla tüketimi, sindirim ve boşaltım sorunlarına da iyi gelmektedir.

kereviz ve faydaları

Kereviz ve Kerevizin Faydaları
Mart ayı sebzesi kerevizin faydaları nelerdir? Kereviz, kalori diğeri düşük olması nedeniyle diyetlerde de rahatlıkla kullanılabilen bir besindir. Kerevizin bilinen en etkili faydaları arasında yüksek tansiyona iyi gelmesi bulunmaktadır. Bunun yanında kerevizde bulunan antioksidanlar, bedenin solunum yolları ile aldığı serbest  radikaller yani yabancı cisimlerle savaşarak, beden ve cilt sağlığını serbest radikallere karşı korumaktadır.

Enginar ve Enginarın Faydaları

Enginar ve Enginarın Faydaları
Ülkemizde daha çok kalbi tüketilse de yaprakları da haşlanarak rahatlıkla tüketilebilen enginarın sağlığa faydaları nelerdir? Mart ayıyla beraber sofralarımızda gördüğümüz enginar, dolması ve etli yemeği, kızartması hatta haşlaması yapılan, zengin bir vitamin, mineral deposudur. Enginar içeriğinde demir, magnezyum, potasyum, kalsiyum, manganez, çinko, folat gibi çok çeşitli mineralleri bulundurduğu gibi lifli bir besin olması ile de sağlığa ekstra yararlı bir sebzedir. İçeriğinde bulunan yüksek lifler sayesinde sindirim yollarını   güçlendirmekte ve sindirim yolları rahatsızlıklarında iyileştirici etki yapmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan demir, kansızlık problemi ile savaşmakta, bedende kan yapımını hızlandırmaktadır. Mide yanmaları ve ekşimelerinde de oldukça etkili olan enginar tüketimi, ödem sorunları içinde birebirdir.

Kuşkonmaz ve Kuşkonmazın Yararları

Kuşkonmaz ve Kuşkonmazın Yararları
Kuşkonmaz, salata olarak da çiğ şekilde rahatlıkla tüketilen oldukça leziz bir o kadar da besleyici bir sebzedir. Kuşkonmazsın yararları nelerdir? Kuşkonmaz, kötü kolesterolle savaşır, lif açısından zengin bir sebze olduğu için mide bağırsak ve sindirim yollarında olumlu etkiler yapar, soğuk algınlığı gibi enfeksiyona bağlı üst solunum yolları rahatsızlıklarına karşı bedenin direncini arttırır ve en önemlisi de vücutta toksin atımını sağlayarak, zindelik kazandırır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu