Anne-Bebek

Cinsel Eğitim Çocuklara Hangi Dönemde Verilmelidir?

Cinsel Eğitim Çocuklara Hangi Dönemde Verilmelidir? Cinsel eğitime ne zaman başlanmalıdır, çocuğunuza cinsel eğitimi hangi dönemde vermelisiniz, çocuklar cinsellikle kaç yaşında tanışmalıdır, gibi sorular ebeveynlerin sıklıkla sorduklarından bazılarıdır.

Cinsel Eğitim Çocuklara Hangi Dönemde Verilmelidir? Çocuklar, anne ve babalarına cinsiyetle ilgili kafalarını karıştıran soruları her yaşta yönlendirebilirler. Anne ve babanın bu konuda dikkatli olması ve gerekli bilgileri edinmesi gereklidir. Bu sorular her çocuğa göre farklılık gösterebilir. Çocuğun yaşı, olgunluk derecesi ilgi alanlarına ve meraklarına göre değişebilmekte. Bazı çocuklar bu soruları ebeveynlerine rahatlıkla sorabilirken bazıları ise çekinebiliyor. Önemli olan çocukların ihtiyaç duydukları zaman bu sorulara uygun cevaplar bulabilmeleridir.

Anne ve babaların çoğu, çocuklara cinsiyet ve üreme bilgisi vermek gerektiğini bilir, fakat çok azı bu bilgilerin çocuğa uygun bir şekilde nasıl aktarılması konusunda bilinçsizdir. Toplumumuzda bu nedenle anne ve babaların büyük çoğunluğu cinsellik hakkında susmayı tercih eder ve bu konuların açılmasından kaçınırlar. Çocuk bir soru sorduğunda kısa cevaplarla onu aydınlatmaya çalışırlar. Kendilerini bu konuda eğiten bazı ebeveynler de konuya nasıl gireceklerini ve çocuğun yaşına uygun bir şekilde bu bilgileri nasıl vereceklerini kestiremezler. Bu nedenle çocuğun soru sormasını bekler ve uygun bir şekilde gerekli açıklamayı yaparlar. Peki ya çocuklara cinsel eğitim nasıl verilmelidir?

Cinsel Eğitimin, Mutlaka Çocuğun Yaşına Uygun Verilmesi Gerekir

Çocuklar, her yaşta çoğu konuya oldukça meraklıdır. Cinsiyet kavramını yavaş yavaş kavramaya ve kendi vücutlarını tanımaya başladıkları yaştan itibaren cinsel eğitim verilmeye başlanmalıdır. Cinsellikle ilgili farkındalık kazandırılan çocuk, kendi vücudunu korumasını gerektiğini ve dolayısı ile mümkün olabilecek bir taciz durumunun masum olmadığını bilir.

Cinsel eğitim ile cinsel özgürlük birbirinden ayrı kavramlardır. Bu nedenle çocuğa cinsellik eğitimi verilirken dikkat edilmeli ve hassas yaklaşılmalıdır. Çocukların akranları ile oyun oynamaya başladığı yaşlardan itibaren anne ve babaların gerekli cinsel eğitimi çocuğa vermeleri ve çocuğun kendi vücuduna kimsenin dokunma hakkının olmadığı konusunda çocuklarını bilinçlendirmeleri gerekir. Dikkatli bir eğitim ile, cinsellik konusunda eğitilmeyen çocuk, masum olmayan durumları oyun ile karıştırabilir ve cinsellik konusunda kafası karışmaya başlayabilir. Bu sıkıntılar ileriki yaşlarda da çocuğun cinsel yaşamında büyük problemlere dönüşebilir. Çocuğun cinsel kimlik kazanmasında ailede verilen eğitimin rolü büyüktür.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu