Sağlık

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

 

D vitaminin faydaları ile ilgili her geçen gün yeni bilgiler gün ışığına çıkmaktadır. Şimdiye kadar D vitamininin kemik sağlığına yararları ifade edilirdi. Kemik yapısını güçlendirdiği ve kemiklerin D vitamini sayesinde daha çabuk geliştiği bilinen bir gerçektir. D vitamini ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda; D vitaminin sadece kemik sağlığına değil, kalp sağlığına da fayda sağladığı tespit edilmiştir.

D Vitamini Eksikliği Kalp Hastalıklarına Yol Açar

D vitamini ile kalp sağlığının yakın ilişki içerisinde bulunduğu artık kesinleşmiştir. D vitamini kalbin pompalama gücünü etkiler. Ayrıca kalp hücre yapısına da pozitif bir etki sunar. Bu nedenle de yeterince D vitamini alınamaması kalp hastalıkları riskini arttırır.

Kalp hastalıkları ile D vitaminin ilişkisini inceleyen araştırmalar sonucunda D vitamini düşük olan kimselerde kalp yetmezliği görülme oranında artış oluşur. D vitamini eksikliği yaşayan kişilerin, kalp sorunlarına bağlı ölüm oranları diğer kişilere göre üç kat daha fazladır.

D Vitamini Eksikliği Kemik Erimesine Yol Açar

D vitamini eksikliği özelliklerde kadınlarda kemik erimesi rahatsızlığına neden olur. Kadınlarda bulunan kemik erimesi de bir süre sonra kemiklerde ağrı oluşturur. Özellikle sırt ağrılarından rahatsız olan insanların D vitamini seviyelerine dikkat etmek gerekir. Gerekli tahliller yaptırılarak; eksiklik durumunda ilaç tedavisi ile D vitaminini normal seviyeye getirmelidir.

D Vitamini Eksikliği Kanser Hastalığına Yol Açar

D vitamini eksik olan kişiler için en önemli sorun kemik ve kalp sağlığına etkisi olarak görülür. Oysa D vitamininin eksik olması daha pek çok sorunu da beraberinde getirir. Bunlardan en önemlileri kanser hastalığına neden olmasıdır.

D vitamini eksik olan kişilerde kolon ve prostat kanseri riski de artar. D vitamini takviyesi sayesinde bu sorundan kurtulmak olanaklıdır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu