Sağlık

Kışın Alınan Kilolardan Kurtulma Yolları

 

İnsanlar için kışın kilo vermek imkansız görünüyor. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, soğuk kış havası, herhangi bir çabaya ya da spor salonuna bile basmadan vücudunda harikalar yaratabilir. Bazı çalışmalar serin tutmanın vücudun yağ yakmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Nemlendirici gıdalar

Hızlı kilo vermek için su içerikli gıdalara odaklanmak çok önemlidir . Meyve, sebze ve çorbalar gibi doğal, çoğu gıdalar suyu barındırır ve kalori eklemeden ağırlık ve hacime yardımcı olur.

Protein

Birçok kanıt, diğer sağlık yararlarının yanı sıra kilo kaybı için daha yüksek protein alımı da desteklemektedir. Protein açısından zengin gıdalar yemek, o istenmeyen kilolarınızdan kurtulup aynı zamanda yağ yakıcı kas korumak yardımcı olabilir. Bununla birlikte özellikle kalp sağlığınız için kötü olan yüksek yağlı et ve süt ürünlerinden ziyade yağsız protein almaya çalışın. Az yağlı süt, derisi olmayan tavuk göğsü, balık, fasülye, yumurta vs.  gibi gıda tercihleri yapın.

Su

Kilo vermek için yapabileceğiniz en iyi, en sağlıklı şeylerden biri daha fazla su içmektir. Ancak problem, birçok insanın soğuk havalarda daha az su içme eğiliminde olmasıdır ancak özellikle kışın içme suyu, vücudunuzu kilo da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde iyi yapar. Aslında iyi düzeyde su alımı, sadece hidratlı kalmanıza ve açlığa mani olmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yanlış sebeplerden dolayı atıştırmayı önler ve enerjiyi yükseltir.

Böylece, su tüketiminizi gün boyunca uzatmak aynı zamanda vücudunuzun yeniden doldurulmasını ve toksinlerden ve atıklardan arındırılmasını sağlayacaktır.

Güneş ışığı

Güneş ışığına maruz kalmanın kilo kaybı yaptığını söylesek şaşırabilirsiniz fakat gerçekten buna yarayan bir faktördür. Bunun nedeni, güneş ışığının serotonin, kısmen dolgunluk duygularından kısmen sorumlu bir ruh hali arttırıcı beyin kimyasalındaki dalışları önleyebilmesidir. Sabahları parlak ışığın veya hatta yapay ışığın ağır bir dozunun iştahı, yiyecek istekliliğini ve vücut ağırlığını azaltmasına yardımcı olduğu biliniyor. Düşük serotonin seviyeleri depresyon, uykusuzluk ve kilo alımıyla ilişkilendirilmiştir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu