Sağlık

Doğal ilaçlardan olan Arpa Nedir Nasıl Kullanılır

Arpa :

Arpa :

Buğdayın kardeşi olan arpadada çok büyük tedavi edici özellik vardır. Arpa suyu mesane ağrısına, böbrek ağrısına, safra kesesi ağrılarına iyi gelmektedir. Karaciğer hastalığı ve gögüs hastalığının tedavisi edilmesine yardımcı olur. Yüzde çıkan sivilcelerin tedavisinde kullanılır.  Sedef, egzama kaşıntılarına iyi gelir kaşıntıları azaltır. Ateş düşürür, balgam söktürücüdür. İshali önleme özelliği vardır.

Nasıl kullanılması gerekir?

Arpa kabuklu halde öğütülür. Suya konur 2-3 dakika kaynatılır. Bal katılır, istenirse  zencefil,  tarçın eklenerek kahvaltılarda  ve akşam yemeklerinde yenir.

Arpa samanı kısık ateşte kaynatılır. 30-40 dakika kaynatılan bu su banyo suyuna katılarak banyo yapılırsa  mesane ve böbrek taşlarını düşürür. Ayrıca kaynatılan su içilirsede yine mesane ve böbrek taşlarının düşmesini kolaylaştıran bir özelliğe sahiptir.

Apra bu şekilde kullanılabilineceği gibi un yapılıp ekmek şeklinde de tüketilebilinen bir tahıldır. O nedenle buluna bilirse arpa unu alınıp ekmek yapılabilir yada bulunursa arpa ekmeği tercih edilebilir.

Peygamberimiz elenmemiş arpa  unundan yapılmış arpa ekmeği yermiş.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu