Güzellik

Doğal Yollarla Kendi Fondöteninizi Yapın

Cilt bakımından yan etkisi olmayan doğal yollarla kendi fondöteninizi yapın! Fondöten kullanımından bayanların korkusu fondötenlerin cilde zarar vermesi ihtimalidir. Ciltte çeşitli alerjik reaksiyonlar yaratan fondötenler cilde yan etkisini kanıtlar. Fakat bazı doğal uygulamalar ile hem renk bakımından cildiniz ile uyumlu hem de kimyasal içerikler barındırmayan kendi emeğinizle kendi fondöteninizi imal edebilirsiniz.

Doğal Fondöten Nasıl Yapılır

İnsanların kendi fondötenlerini kendileri yapabilecekleri haberleri özellikle bayanları doğal fondöten nasıl yapılır konusunda oldukça meraklandırıyor. Bunun için bazı gerekli malzemelerin temin edilmesi ile doğal fondötenin yapım aşamasına geçilebilir. Gerekli olan fondöten malzemeleri şunlardır: maden suyu, zeytinyağı, balmumu, allantoin ve gıda boyasıdır.

50 gr kadar maden suyu kısık ateşte iyice kaynatılır. Kaynatılan maden suyunun içerisine bir yemek kaşığı kadar allantoin maddesi ilave edilir. Ardından balmumun eritilmesi sağlanır ve eriyen balmumu maden suyu ve allantoin karışımının içerisine eklenir. Daha sonrasında da turuncu veya pembe renklerde olan gıda boyaları bu karışımın içerisine ilave edilir. Son olarak karışımın içerisine bir miktar zeytinyağı eklenir ve karışım iyice karıştırılır.

Elde edilen karışımın cam bir kavanoz içerisine alınarak muhafaza edilmesi sağlanmalıdır. Dilerseniz karışımın güzel kokması için birkaç damla portakal veya limon damlatabilirsiniz. Ayrıca cilt üzerinde ki etkisi açısından da limon veya portakal suyu besleyici olacaktır.

Allantoin Nedir

Allantoin maddesinin cilt üzerinde iyileştirici ve rahatlatıcı etkileri bulunur. Cilt için kullanılan kremler içerisinde ve tıbbi ilaçlarda kullanılır. Allantoin maddesinin asıl amacı hücre çoğalmasını uyarmaktır. Böylece granülasyon yapısı daha geliştirilir. Doğal fondöten yapımı için de kullanılan bu madde cilt üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Diğer doğal maddelerin kullanılması ile de kimyasal içeriklerle hazırlanan fondötenlere göre daha organiktir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu