Güzellik

Saç Derisindeki Sivilcelerin Nedenleri

Her insanın saç derisinde sivilce çıkabilmektedir. Son derece problem çıkaran sivilceler genel olarak önemsenmemektedir. Ancak saç derisinde sivilce çıkmasına sebep olabilecek ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Kafa derisi üzerinde sivilce oluşması sık rastlanan bir cilt problemidir. Yüz sivilceleri kadar fazla olmasa da ortaya çıkış nedenleri aynı olabilir. Sivilce sorunu enfeksiyona bağlı olarak meydana gelmektedir. Enfeksiyon sorunu yüzünden oluşan sivilceler daha çok kafa derisinin saç çizgisine yakın bölgesinde çıkmaktadır.

Saç mantarı

Saç derisindeki sivilcelerin nedenleri arasında mantar türleri ilk başta yer almaktadır. Bu mantarlar ciltte enfeksiyona neden olmaktadır. Bu nedenle deride kırmızı ve yuvarlak sivilceler meydana gelir. Saç mantarı son derece hızlı büyümektedir. Yayılmasını engelleyebilmenin tek yolu hemen teşhis edilmesidir. Saç mantarları genel olarak insana acı vermekte ve ciddiyetine bağlı olarak iltihap oluşmasına sebep olabilmektedir.

Kaynak ve saç örgüsü

Saç derisinde ortaya çıkan kaşıntılı sivilcelere kaynak saç ve sıkı saç örgüleri de neden olabilmektedir. İkisi de saç dökülmesini tetiklemektedir. Saç döküldüğü zaman ise saç derisinde açık yaralar bırakarak enfeksiyona yol açabilmektedir.

Kıl kökü iltihabı

Saç kökleri içeresinde iltihaba neden olmaktadır. Saçın uzaması sırasında dış bir faktörler nedeniyle enfeksiyon kapabilmektedir. Tedavi edilmediği zaman ise ciddi enfeksiyona ve sivilcelere neden olmaktadır. İlerlemesi durumunda ise saçkıran oluşur. Saç derisi içerisinde ve saç köklerinde kalıcı izler bırakabilmektedir. O bölgede bir daha saç büyümemektedir. Tedavi edilmesi için her zaman erken müdahale gerekir.

Hormonal değişiklikler

Hormonal değişiklikler saç derisinde sivilce oluşumuna sebep olabilmektedir. Bu problemle çok sık karşılaşmanız durumunda anti-akne şampuan kullanabilirsiniz. Hormonal değişikliklere bağlı olarak kafa üzerinde ortaya çıkan kırmızı sivilceler tehlikeli olmasa bile iltihap olması durumunda enfeksiyona yol açabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu