Gebelik

Doğum Sonrası Kısa Sürede Forma Girmenin Yolları

Doğum sonrasında özellikle oluşan kilolardan kurtulmak isteyen anneler gebelik sonrası kısa sürede forma girmek için farklı yolları deneyebilirler.

Hamilelik süresi boyunca almış olduğunuz kilolardan kurtulmak istediğinizde özellikle gebelik sonrası kilo vermek için kullanabileceğiniz çok sayıda farklı yöntem bulunmaktadır. Gebelik süresinde anne adayları çoğu zaman kilo kontrolünü sağlayamadığından aşırı derecede kilo alabilirler. Hareketsiz yaşam kas kaybına ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu durumda anne sütünün kesilmesi de söz konusu olabileceğinden doğum sonrasında kısa süre içerisinde alınan kiloların verilmesi oldukça önemlidir. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken konulardan birisi ise yoğun diyet programı uygulanması durumunda sütün kesilmesi veya bebeğe doğru şekilde bakılamaması söz konusu olabilir.

Doğum Sonrası Nasıl Kilo Verilir?

Anne sütünü azaltmayacak ve aynı zamanda kilo almayı engelleyecek şekilde beslenilmesi gerekir. Özellikle doğumdan sonra emzirme dönemi oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğin doğru şekilde beslenebilmesi adına annenin sütünü azaltmayacak şekilde uygulama yapması önemlidir. Sütün artmasını sağlayacak şekilde sağlıklı ve dengeli beslenmek özellikle doğum sonrası kilo vermek için etkili olabilir. Anne sütünün kalitesini artırmak için de sebze, süt, tahıl, meyve ve et grubundan tüketilmesi gerekir. Düzenli şekilde yemek yenilmesi özellikle bu dönemde önemlidir. Badem, fındık, ceviz gibi Kuruyemişlerin de tüketilmesi gerekir. Özellikle kahvaltıda peynir ve sütün mutlaka tüketilmesi gerekir.

Diyet için doğum sonrasında 4 ay beklenmesi gerekir. Özellikle annenin ve bebeğinin uyku düzeninin tam şekilde oturabilmesi için bu sürenin geçmesi gerekir. Doğum sonrasında var olan kilolarınızdan kurtulmak istediğinizde özellikle doğum sonrası diyet uygulanabilir. Az kalorili yüksek besin içeriğine sahip olan gıdaların tercih edilmesi anne sütünün azalmasını engelleyerek kilo vermeye yardımcı olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu