Güzellik

Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Uygulamaları

Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Uygulamaları Nelerdir? Evde her insanın yapabileceği cilt bakım önerileri de bulunmaktadır. Bizde bu yazımızda evde uygulayabileceğiniz cilt bakım önerilerini sizlerle paylaşacağız.

Evde Yapılabilecek Cilt Bakım Uygulamaları Nelerdir? Ya cildi sıkılaştırmak yahut cildi nemlendirmek veya da cildin canlandırılmasını sağlamak için ortaya çıkarılan karışımlar ev ortamında da pekâlâ yapılabilmektedir. Evde bulunan doğal bir besin kullanılarak cilt üstündeki lekeler yok edilebilir.

Cildi Sıkılaştırmanın Ev Yapımı Uygulaması

Mesela cildi sıkılaştırmak için bir karışım yapılabilir. Bunun için iki yemek kaşığı yoğurda bir yemek kaşığı limon suyu karıştırılır. Bir müddet bekletilen karışım, yüze sürülür. Yaklaşık otuz dakika kadar yüzde bekletilir. Yarım saatlik bir bekleme sonrasında soğuk su ile (çeşme suyu da olabilir) yüz iyice yıkanır. Hafta başında ve ortasında olmak üzere haftada en az bir iki kez uygulanır. Kuru ciltler için bu karışımın içine bir çağrıyı kaşığı kadar bal da katıla bilir.

Lekeler İçin Çok Özel Maske

Karpuz, içeriğinde özellikle C vitaminini yoğun bir şekilde barındıran meyvedir. Karpuzunun yararlara karşı olduk çok etkili olduğu da bilinmektedir. Tıpkı pirinç gibi karpuzda insan bedenini güneşe karşı koruma özelliğine sahiptir. Evde bulunan bu iki besin maddesi ile çok özel ve kullanışlı bir maske yapılabilmektedir.

Öncelikle yapılacak olan iki yemek kaşığı miktarındaki karpuzunu ezilip suyunun çıkarılmasıdır. Bu karpuz suyumun içerisine de bir yemek kaşığı kadar pirinç ilave edilmelidir. Bir gün boyunca bekletilmesi gereken bu karışım, daha sonra ezilerek iyice karıştırılmalıdır. Mikserden geçirilip iyice kıvama alması sağlanmalıdır. Maske kıvamına gelen bu karışım yüze sürülür. Takriben on beş dakika kadar bekletilir. Ve bol su ile durulanır.

Limonun Aydınlatıcılığına Balın Tadı

Limon ve bal, hemen hemen her evde sürekli buluna bilen iki temel gıda maddesidir. Limonun aydınlatıcı yapısına sürülen balın tadı ile hem aydınlatıcı hem daha duru bir cilde sahip olunabilmektedir. Zaten limon meyvesi, içeriğindeki asit sayesinde cilt lekeleri üzerinde oldukça etkilidir.

Balın doğal yapısında bulunan anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltteki akneleri azaltmaktadır. Bu çok farklı etkideki gıda maddesi birleştirerek harika bir maske yapılabilir. Yapılacak şey, iki çay kaşığı balı alıp, bir çay kaşığı limon suyu ile karıştırılır. Limon yerine limon veya elma sirkesi de kullanılabilir. Malzemeleri iyice karıştırılır. Ve masaj yapılarak bu karışım özellikle lekelerin olduğu bölüme ve yüze sürülür.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu