Dekorasyon

Mobilya Dekorasyonu İçin Öneriler Nelerdir?

Mobilya Dekorasyonu İçin Öneriler Nelerdir? Mobilya dekorasyonu, birçok insan için korkutucu ve zor bir iş olabilir. Pratik olmasının yanında estetik görünüme sahip bir dekorasyon, ilk bakışta çok zor gelebilmektedir.

Mobilya Dekorasyonu İçin Öneriler Nelerdir? Senelerin birikimi ve hayat tecrübesi, basit ama etkili ve de kolaylıkla uygulanacak tasarım şekilleri ortaya çıkarmaya yetmektedir. Belli form ve kurallar dahilinde hareket etmek kaydı ile mobilya dekorasyonu da öyle sanıldığı gibi zor bir şey değildir.

Mobilya Dekorasyonunda Odak Noktası

Odak noktası, gücü son zamanlarda ziyadesi ile fark edilen bir gerçekliktir. Bir mekanda göze ilk çarpan nesne odanın odak noktasındadır. Girişte fark edilen bir şömine ya da pencere ile duvar kağıdı, odanın görünümü ile alakalı ilk ve en önemli ip uçlarını vermektedir. Odak noktası, girişe bakan ve ilk göze çarpandır. Odak noktasını mobilya dekorasyon ile gerçekleştirilen yerleşim tayin etmektedir. Bazı alanların tek bir odak noktası yoktur. Birden fazla odak noktasına sahip alanlar da vardır.

Mobilya, duvar tarafına doğru itilen ve alanın genişlemesi için uğraşılan bir nesnedir. Alan geniş gözükse de mobilyaların duvara doğru itilmesi iyi bir fikir değildir. Zira eşyaların nefes alması için de alana ihtiyaçları vardır. Duvara yapışık mobilyalar ortamı mağara gibi hissetmeye neden olabilmektedir. Duvardan uzaklaşan ve birbirine aklaşan mobilyalar, samimi bir ortam ve muhabbetin sıcaklığını sağlayacaktır. Ayrıca daha iyi bir denge duygusunun oluşması anlamına da gelmektedir.

Mobilya dekorasyonunda konuşma alanları oluşturmak da önemlidir. Sürekli bir o tarafa bir bu tarafa boyunlarını döndürmek ve yüksek sesle konuşmak zorunda kalan insanlar, mobilya düzenlerini gözden geçirmelidir. Kanepe ile koltuklar ve sandalyelerin belirli bir açı ile birbirlerine dönük yerleştirilmesi gerekmektedir. Odanın büyüklüğüne göre samimi birkaç konuşma alanı tasarlanabilmektedir.

Denge ve Geçişlerin Hesaplanması

Dekorasyonda denge çok önemlidir. Mobilyaların yerleştirilmesi esnasındaki dikkat edilecek en önemli unsurdur. Mobilya parçalarının boyut ve yerleşimi göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük parçalar bir tarafta büyükler diğer tarafta gibi bir ayrım kesinlikle doğru değildir. Yansıtma hamleleri yaparak, aynı ebat ve formdaki mobilyaları karşılıklı yerleştirerek ahenk tutturulmalıdır. Bunu yaparken de insanların rahat bir şekilde aralarından geçecek olması ihmal edilmemelidir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu