Gebelik

Hamile Kalmaya Engel Olan Faktörler Nelerdir?

Hamile Kalmaya Engel Olan Faktörler Nelerdir? Hamilelik doğal ve güzel bir süreçtir.  Ancak hamile kalmak zor olabilir. Hamile kalmanın birçok yolu vardır. Hamile kalmanın en etkili ve doğal yollarından biri, cinsel ilişkiyi doğru zamanlamaktır.

Hamile Kalmaya Engel Olan Faktörler Nelerdir? Yapmanız gereken ilk şey, yumurtlama yapıp yapmadığınızı öğrenmektir. Bunu, her sabah bir yumurtlama termometresi ile bazal vücut ısınızı alarak ve adet döngünüzü çizerek yapabilirsiniz. Düzenli bir adet döneminiz yoksa hamile kalabilmek için doğurganlık bilinci veya suni tohumlama gibi diğer yöntemleri kullanmanız gerekebilir. Cinsel olarak aktif değilseniz ve hamile kalmak istemiyorsanız, üçüncü şahıslardan bağışlanmış yumurta veya sperm kullanmak veya evlat edinmek gibi hamile kalmayı içermeyen bir aile kurmanın başka yolları da vardır.

Gebeliği Engelleyen Faktörler

Hamilelik, bir kadının hayatında çok özel bir dönemdir. Kendine, sağlığına ve bebeğine dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bazı çiftler hamile kalmakta hiç zorlanmazken, bazıları yıllarca kısırlıkla mücadele edebilir. Bir kadın, yumurtası bir erkeğin spermi tarafından döllenirse hamile kalabilir. Bazı insanlar seks yapmadan hamile kalabileceklerinin farkında değiller. Örneğin, boşalma öncesi sıvısında sperm bulunan bir erkekle korunmasız cinsel ilişkiye giren bir kadın hamile kalabilir. Nasıl hamile kalınacağını bilmek önemlidir çünkü bebek sahibi olmanın tek yolu budur.

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, doğurganlığınızı etkileyebilecek bazı şeylerin farkında olmanız önemlidir.

Doğurganlığı etkileyebilecek birçok faktör vardır. Bazıları yaşam tarzıyla, diğerleri tıbbi durumlarla ilgilidir. Çocuk sahibi olmak isteyen veya hali hazırda çocuk sahibi olan kişilerin bu faktörleri ve hamile kalma veya sağlıklı bir hamilelik geçirme şanslarını artırmak için nasıl adımlar atabileceklerini bilmeleri önemlidir.

Doğurganlığı Etkileyebilecek Bazı Faktörler

Yaş (kadınlar için) -Kilo (hem erkekler hem de kadınlar için) -Sigara (hem erkekler hem de kadınlar için) -Alkol kullanımı (hem erkekler hem de kadınlar için) -İşte veya evde radyasyon veya kimyasallara maruz kalma.

Hamilelik, bir kadının hayatında güzel ve heyecan verici bir zamandır. Dokuz aylık hamilelik endişeli bir zaman olabilir, ancak doğum yapmanın sevinci buna değer.

Doğal gebe kalmadan IVF’ye kadar hamile kalmanın sayısız yolu vardır. Sizin ve eşiniz için hangi yöntemlerin en iyi olduğunu anlamak önemlidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu