Gebelik

Hamilelikte Çatlak Oluşumu Nasıl Önlenir

Hamilelik dönemindeki çatlaklar büyümesin diye bazı önlemler alınabilir. Bu şekilde derinizin yüzeyi daha az hasar görecektir. Anne adaylarının önlem alması derilerine olumlu şekilde yansıyacağı için bu durum önem verilmesi gereken bir durumdur. Çünkü vücuttaki önemli deformasyonlar anneleri depresyona itebilmektedir.

Derinizi Düzenli Nemlendirin

Çatlamaların nedeni cildin esnekliğini belli bir yerden sonra kaybetmesidir. Çocuk büyüdükçe deri de bütünlüğünü korumak için esner ve bu sırada çatlar. Ancak nemlendirme düzenli şekilde yapılırsa dayanıklılık da artacağı için derinlik azalabilecektir.  Düzenli şekilde cildinizin nemlenmesi, beslenmesini sağlar, gerilimlere karşı daha uzun süre dayanabilir. Böylece en son aşamada artık beklenmeyen sonuçlar bulunmaz.

Cildi Sıkılaştırın

 Hamileyken çatlama olmaması için cildinizi sıkı tutmaya özen gösterin.  Bunu nasıl yapabilirsiniz. Sorusuna gelince düzenli egzersiz en iyi çözüm olacaktır.  Yani fiziksel olarak düşürme gibi bir sorun yoksa düzenli ve çok ağır olmayacak türden spor yapmak çok fayda sağlar. Cildiniz ne kadar sıkı ve esnek olursa alınacak sonuçlar, çatlak derinliğinin azalması da bu kadar mümkün olur.  Yani egzersizler kan dolaşımını artırır, cildin daha dirençli, olmasını sağlar.

Gerekenden Fazla Kilo Almayın

Hamilelikte ideal kilo çocuk ağırlığına ek olarak birkaç kilodur. Yani en çok 10-12 kilo alırsanız çatlamalarınız da çok derin olmayabilir. Birçok kişi kendi aldığı kilolar nedeniyle çatlama gibi dermatolojik sorunlarla mücadele etmektedir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Hamilelik döneminde çatlamaların derinleşmemesi için her yediğinizi iki katına çıkarmak yerine sağlıklı beslenmeye odaklanın. Yani hamilelik her bulduğunuzu yemek değildir ve yağlı sağlıksız besinler cildinizi daha yağlı ve çatlamaya müsait hale getirir. Çatlamaların önce deri altında başladığı düşünülürse en son aşamaya gelene kadar içte birtakım sorunlar olduğu görülecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu