Gebelik

Hamile Kadınların Kaçınması Gereken Gıdalar

Hamile kadınlar özellikle hamilelik süreci ve emzirme sürecinde yediklerine ve içtiklerine dikkat etmelidir. Bu süreçte anne adaylarının unutmamaları gereken bir şey vardır ki; tükettikleri besinler yalnızca kendi sağlıkların değil bebe sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Bazı besin ve besin gruplarından kaçınırken bazı besinlere de ağırlık vermeniz oldukça yararlı olacaktır.

Hamile Kadınların Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Hamile kadınların tüketmemesi gereken gıdalar arasında öncelikle, yüksek oranda cıva bulunduran balıklar gelmektedir. Balık içerisinde bulunan yüksek miktarda cıva, fetüsün sinir sistemine zarar verebilmektedir. Bu balık türleri ise; kral uskumru, kılıçbalığı ve köpek balığıdır.

Pastörize edilmiş süt ve süt ürünleri hamile kadınların tüketmemesi gereken besin gruplarından bir diğeridir. Bundan dolayı marketlerden bu tür ürünleri alırken etiketlerini mutlaka kontrol etmeli ve az yağlı süt ve süt ürünleri tüketmeye özen göstermelisiniz.

Hamile kadınlar, az pişmiş ve bayatlamış gıdaları da mutlaka tüketmemelidir. Et, yumurta, sebze gibi yiyeceklerin dengeli pişmesine özen gösterilmelidir.  Az pişmiş et ve et ürünlerinde bakteri oluşması kaçınılmazdır. Bu da anneye ve dolayısıyla bebeğe zarar verebilmektedir. Bundan dolayı bu hususta dikkatli olmanız yararlı olacaktır.

Hamilelik sürecinde dikkat edilmesi gereken bir noktada, çok yağlı gıdalar tüketilmemesi gerektiğidir. Normal koşullar altında da çok yağlı gıdalar tüketmemeye özen gösterilmesi gerekirken hamilelik süresinde bu konuda daha da dikkatli olunması gerekmektedir. Bunun yanında doğal gıdalar tüketmeye özen gösterin. Örneğin sıkma meyve suyu için, ev yoğurdu tüketin.

Hamile kadınlar alkol ve sigaradan uzak durmaları gerektiği gibi asitli içeceklerden de uzak durmalıdır. Hamilelik süreci bebeği gelişimi açısından son derece önemlidir. Bundan dolayı anne adayları hamilelik sürecinde tüketilmemesi gereken gıdalara dikkat etmelidir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu