Gebelik

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Hamilelik sürecine anne adaylarının vücudunda değişiklikler meydana gelmektedir. Göğüs bölgesi, karın ve kalça bölgesinde değişimler ilk olarak fark edilmektedir.

Hamilelikte Cilt Bakımı Nasıl Olmalı, Nelere Dikkat Edilmeli? Bebek anne üzerinden beslenmesini sağlamaktadır. Kalsiyum, folik asit, c vitamini, D vitamini bu süreçte büyük önem arz etmektedir. Eksikliğinde anne adaylarının cilt üzerinde kuruluk meydana gelmektedir. Kuruluğun yanı sıra rahimin büyüyüp gelişmesiyle çatlaklıklar meydana gelebilmektedir.

Anne adaylarının saç derisinde de bazı problemlerle karşılaşabilmektedir. Saç dökülmesi, deride kuruluk veya kaşıntı en sık rastlanan problemleri arasındadır. Bazı hamileliklerde ise kişide aşırı sivilcelenmeler meydana gelmektedir. Bu sorunların önlenmesi için yaşam tarzınıza ve beslenmenize dikkat etmelisiniz. Hamilelikte cilt bakımı ise uzman kontroller tarafından yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelikte saç bakımı olarak basit işlemler uygulanabilmektedir. Saç ve saç derisine uygulanan terapi sayesinde yaşanılan olumsuzlukların önüne geçebilmektedir. Ortaya çıkan saç derisi kuruluğunu en aza indirmesine yardımcı olabilmektedir. Hormon değişime bağlı olarak kişide aşırı saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Doğum sonrasında ise saç dökülmesine karşı uygulamalar gerçekleştirilebilmektedir. Saç kök hücre tedavisi ve saç mezoterapileri uygulanabilmektedir.

Hamilelik sürecinde saç boyama işlemine ara vermesi amaçlanmaktadır. Genellikle kullanılacak boyaların organik olmasına dikkat edilmektedir. Isı teknolojisinden, enjeksiyonlu uygulamalardan ve kimyasal içeren işlemlerden bu sürede kaçınmanız gerekmektedir. Gebelik ve emzirme süreci geçtikten sonra rutin saç bakım işlemlerinize geri dönebilirsiniz.

Hamilelikte Çatlaklar

Anne adaylarının gebelik sürecinde en çok merak ettiği konulardan birisi çatlaklardır. Çatlaklar oluşmadan neler yapılabilir, hangi ürünler kullanılabilir gibi soruları sıkça duymaktayız. Hamilelikte çatlaklar karın bölgesinde belirli şekilde görülmektedir. Rahim büyümesiyle çatlaklar daha fazla görülmektedir. Ayrıca göğüs, basen ve kol bölgesinde de hamilelik sürecinde çatlaklar oluşabilmektedir.

Çatlak izlerinden en az şekilde etkilenmek için çatlak kremlerinden yardım alabilirsiniz. Kullanacağınız dermokozmetik ürünlerinin içeriğinin temiz olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca saklama koşulları da uygun bir şekilde olması gerekmektedir. Bu konuda eczalarınızdan yardım alabilirsiniz. Kolajen lif eksikliğinden kaynaklanan çatlak sorunun önüne çekilebilmektedir. Herhangi bir bakım yapmadıysanız hamilelik sonrasında medikal bakımları tercih edebilirsiniz. Kök hücre tedavileri, kolajen tedavileri, fraksiyonel karbondioksit lazer ve PRP gibi medikal yöntemler bulunmaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu