Diyet

İsveç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılması Gerekir?

İsveç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılması Gerekir? İskandinav ülkelerinde yıldan yıla obezite teşhisi konulan hasta sayısı artmaktadır. Obezite oranını düşürmeyi hedeflemek amacıyla İsveç diyeti oluşturulmaktadır.

İsveç Diyeti Nedir ve Nasıl Yapılması Gerekir? Diyet listesine genel olarak bakıldığında çok düşük kalorili besinler olduğunu görürsünüz. Kısa sürede hızlı kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ancak uzmanlar tarafından uzun süreli kullanılması önerilmemektedir.

İsveç diyeti listesinde ağırlıklı olarak kaliteli protein ve yağlı besinler bulunmaktadır. Diğer beslenme şekillerine oranla karbonhidrat oranı oldukça düşüktür. Kök sebze tüketimini yasaklamaktadır. Bundan dolayı uzun süre kullanımlarda vitamin ve mineral eksiklikleri ortaya çıkabilmektedir. Kilo vermek isteyen kişide gerekli tetkikler yapıldıktan sonra uygulanmalıdır. İsveç diyeti bazı kişilerin beslenmesine ve yaşam tarzına uygun değildir. Kişinin rahatsızlanmasına, diyetin uygulanmamasına ve ani duygu değişimlerine yol açabilmektedir.

İsveç Diyet Listesinde Bulunanlar Nelerdir

İsveç diyet listesi temelinde yağ ve protein içeriklerin ağırlıklı olduğunu görebilirsiniz. Tavuk, et, hindi gibi besinler tercih edilebilmektedir. Balık ve deniz ürünleri kilit taşı olarak sayılmaktadır. Ürünlerin porsiyonları, pişirim şekli ve mevsimi de büyük önem arz etmektedir. Düşük kalorili olacak şekilde pişirme yollarını denemelisiniz. Ta yağlı doğal süt ürünleri kullanabilirsiniz. Ara öğünlerinizde yoğurt, ceviz, kabak çekirdeği, fındık, badem veya kaju tüketebilirsiniz. Ancak ara öğünde tüketilecek gıdalar belirli sınırlar dahilinde olmasında fayda vardır.

Diyet uygulamasında sıvı tüketimine de dikkat etmelisiniz. Günde en az 2 litre su olacak şekilde su tüketmelisiniz. Kahve ve çay konusunda diğer diyet listeleri gibi uzak durulması gerekmektedir. Tatlandırıcı olmadan günde 1 -2 fincan tüketebilirsiniz. Ancak şekerli meyve suları, meyveli maden suyu ve asitli içeceklerden uzak durmalısınız. İsveç diyetinde şeker içeriğinden dolayı meyve tüketimi sınırlandırılmıştır. Haftada 2 günden fazla meyve tüketilmemesi gerekmektedir.

İsveç Diyeti Uygulamasında Bilinmesi Gerekenler

İsveç diyeti hızlı kilo verme yönünden favori beslenme şekli olarak gösterilmektedir. Ancak bazı durumlarda kişide beklemediği sorunlara yol açabilmektedir. İsveç diyeti uygulamasında bilinmesi gerekenler konusunda geniş bir araştırma yaptık. Diyeti 35 yaşından büyük ve sağlık sorunları bulunan kişilere önerilmemektedir. Diyet uygulama süresi 13 günle sınırlandırılmıştır. Genellikle tatmin edici sonuçlar 6 günden sonra ortaya çıkmaktadır. İsveç diyeti tekrarlama süresi ise 3 ayda birdir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu