Gebelik

İnfertilite Nedir?

İnfertilite Nedir?

 

Bazı çiftleri çok yakından ilgilendiren bir sorundur infertilite. Her 100 çiftten 15nin yaşadığı bir problem olan ve günümüz şartlarında artış göstermeye başlayan bu problem yani infertilite nedir derseniz, en kısa tanımı ile kısırlık diyebiliriz.

Genel şartlarda bir yıl süre içerisinde korunmadan ve ortalama haftada 3 kez cinsel ilişki yaşadığı halde çocuk sahibi olamamış çiftlerin, infertilite riski bulunmaktadır. Bu durum günümüz şartlarında her 6 çiftten birinin yaşadığı bir sorun haline gelmiştir.

Yaşadığımız günlük stresler, doğal olmayan ve kimyasal katkılı yiyecekler, sigara ve kötü alışkanlıklar, infertilite oranlarını gün geçtikçe yükseltmektedir. Bu problemler kadına veya erkeğe bağlı olabileceği gibi, aynı anda her ikisinde de görülebilmektedir. Sebebi bulunamayan durumlarda vardır ve bu oran infertilite yaşayan çiftler arasındacivarındadır.

Çocuk Sahibi Olabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

– Kadınlarda ovulasyonun yani yumurtlamanın sağlıklı ve düzenli olması.

– Erkeklerde spermlerin sağlıklı ve yeterli sayıda olması.

– Tüplerde herhangi bir işlev bozukluğu ve yapışıklık olmaması.

– Yumurtlamanın olduğu günlerde cinsel ilişkiye giriliyor olması.

– Erkeklerde herhangi bir patolojik problemin bulunmaması.

– Kadınlarda rahim içinin sağlıklı ve bebeğin gelişimine uygun olması.

İnfertilite Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

İnfertilite Riskini Arttıran Faktörler Nelerdir?

– Özellikle uygun kilo ve egzersizler optimal üreme fonksiyonlarını direkt etkileyen faktörlerdendir. Aşırı kilolu veya zayıf olmak hormonal dengeyi bozacağı gibi tek başına infertilite sebebi bile olabilmektedir.

– Sigara ve alkol kullanımı da erkeklerde sperm kalitesini ve sayısını düşürdüğü gibi, kadınlarda da yumurta kalitesini bozmaktadır.

– Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların sperm sayısını azalttığı bilinmektedir. Özellikle tansiyon hastası ve ilaç kullanan erkekler bu sıkıntıyı yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda kafein alımının azaltılması önerilir.

– Önceden yaşanmış olan pelvis enfeksiyonları ve operasyonlarda infertilite sebepleri arasında yer alabilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu