Yaşam

Düğünler ve düğün davetiyeleri

davetiye | düğün davetiyesi | davetiye ornekleri
Düğünler ve düğün davetiyeleri

“Her genç kızın rüyasıdır gelin olmak.” Büyüklerimiz hep böyle derdi. Düğün dernek kurmak toplumumuzda hep çok önemli olmuştur. Büyüklerin hep öncelikli hayalidir. Çocuklarının mürüvvetini görmek. Bu hayal günümüzde birçok insanın kazanç kapısı olmuştur. Hiç bitmeyen düğünler organizasyon şirketlerinin ve düğün davetiyesi sektörünün yüzünü güldürür olmuştur. Yeni teknoloji düğünlerde tüm fırsatlardan faydalanılarak yapılmakta, şaşasından ödün vermemektedir. Tek eksiği 7 gün 7 gece süren düğünler değil tek gecelik düğünlerdir. Gençler evlenmeye karar verdiğinde hem kendilerini hem de ailelerini bir telaş alır. Yepyeni bir ev kurulacak, düğün yapılacaktır. Herkes kendi ceplerine uygun bütçeler yaparak düğün hazırlıklarına girişirler. En doğrusu zamanlamayı iyi kullanan bir planlamadır.

 

Öncelikle yapılacak işler, daha az önemliler ve düğün sırasında yapılacaklar olarak sınıflandırma yapılabilir. Düğünün nasıl planlandığı, öncesinden kına gecesi düşünülüp düşünülmediği kararlar acilen verilmeli. Düğün tarih ve yerinin belirlenmesinden sonra öncelikli işler arasında davetli sayısının belirlenmesi ve davetiyenin hazırlanması da yer almalıdır. Çünkü davetiyenin seçimi, basımı kadar dağıtılması da zaman isteyen bir süreçtir. Davetiye seçimini çiftler yapmalıdır. Çünkü evlenecek onlardır bu karar da onlara ait olmalıdır. Davetiye seçiminde önceden mutlaka bütçe belirlenmelidir. Çünkü seçime gittiğinde davetiye sayısının ve çeşitliliğinin fazlalığı çiftleri hiç ummadıkları parayı ödemelerine sebep olabilir. Davetiye sektörünün en büyük gelir kaynağı düğünlerdir, dolayısı ile en fazla sayı ve çeşidi içermektedir. Her modelin her renginden üretilmesinin yanında çok değişik tasarımlarla şekillendirilmişlerdir. Kullandığı malzemelerin çeşitliliğinin yanında zarflarıyla bütünlük sağlayarak seçimi zorlamışlardır. Zor da olsa seçimi yaptıktan sonra içine ne yazdırma istediğinize karar verin. Hazır kalıplarında olduğu modellerin yanında istediğiniz tasarımı yapan programlarda mevcuttur. Zevk tamamen size kalmış. Genelde davet yazısının ardından ebeveyn isimleri yazılır.

 

Sonrasında da düğün yeri, tarihi, zamanı eklenir. Eğer düşünülen kına gecesi veya ikinci bir düğün(farklı şehirlerde ailelerin oturması) varsa ona ait bilgilerin davetiyeye eklenmesi uygundur. Ayrıca özellikle yemekli düğün organizasyonlarında davetiyenin kaç kişilik olduğu ve “lütfen cevap veriniz.” Cümlesi eklenebilir. Ancak böyle bir durumda aile yapınızı da dikkate almalısınız. Bazı aileler böyle cümleleri hiç hoş karşılamamakta ve hatta nezaket ötesi diye kabul etmektedir. Karar sizin!

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu