Sağlık

Kalp Krizini Nasıl Anlaşılır

Kalp Krizi

Kalp krizi kalbe kanı taşıyan atardamarlarda oluşan pıhtı sebebiyle meydana gelen çok ciddi bir rahatsızlıktır. Dünyada ve ülkemizde çok sayıda kalp hastası bulunmaktadır. Kalp krizi belirtileri iyi şekilde analiz edilmeli ve buna göre en kısa sürede tedavi aşamasına geçilmelidir.

Kalp Krizi Belirtileri

 

  • Göğüs bölgesinde ağrı, gerilme ve baskı hissi
  • Gögüs bölgesinde oluşan bu ağrıların sırt, boyun, çene, omuz ve sol kola yayılması
  • Çene bölgesi ile göbek bölgesi arasında aniden meydana gelen ağrılar
  • Bulantı, kusma, aşırı terleme, baş dönmesi, nefes alamama
  • Herhangi bir fiziksel aktivite sırasında oluşan göğüs ağrıları

Yukarıda saydığımız kalp ağrısı belirtilerinden herhangi birini hissediyorsanız en kısa sürede doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Kalp hastalıklarında erken teşhisin pek çok kalp hastasını yaşama döndürdüğü unutulmamalıdır.

Anjiyo Uygulaması

Kalp krizlerindeki ilk 6 saat çok önemli bir süreçtir. Kalp krizi vakalarında öncelikle yapılması gereken müdahale aniyodur. Anjiyoda balon veya stent kullanılarak kalp damarları açılır. Bu aşamada anjiyonun yanında damar açıcı ilaçlar da kullanılmaktadır. Eğer kalp krizinin üzerinden 3 saatti aşkın bir zaman geçtiyse en kısa sürede damar açıcı ilaçların kullanılması yerine anjiyo uygulamasına geçilmelidir. Anjiyo uygulaması pek çok durumda kalp hastalarını hayata döndüren bir uygulama olmaktadır. Bu aşamadan sonra hasta sıkı bir şekilde takibe alınmakta ve hastaya bundan sonraki yaşamında uyması gereken bir diyet listesi verilmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu