Ekonomi

Konut Kredisi Güncel Faiz Oranları

 

2018 yılı özelinde ülkemizde her kredi türünde olduğu gibi konut kredilerinde de değişmeler olmakta ve bankalar bu oranları sürekli güncellemektedirler.

Konut kredisi güncel faiz oranları bankaların kendi politikaları ve ülkelerin ekonomi programları sonucu oluşturulmakta ve ekonomik programda görülen olumlu ya da olumsuz durumlarda ise bankalar bu kredi faiz oranlarını değiştirebilmektedirler. Ülkemizde bu anlamda güncellenen kredi faiz oranlarından en çok etkilenenler konut kredisi çekmek isteyenlerdir. Çünkü 2018 yılı içerisinde konut kredileri faiz oranları yapılan teşvik ile beraber 0,98 ile 1,98 arasında değişen oranlarda bankalara tarafından sunulmuş ve günümüzde en düşük konut kredisi faiz oranı 1,38 olarak güncellenmiştir.

Bazı bankalar ise faiz oranlarını piyasa ortalamasının oldukça yükseğine çıkarmaktadırlar. Bunun ana sebebi bankaların kredi vermeyi çok riskli ve karsız görmelerinden dolayı kendi bankalarında kredi çekilmesini istememelerinden kaynaklanmaktadır. Ülkemizde konut kredileri 120 ay ve ipotekli krediler olduğundan dolayı birçok bankanın en güvendiği kredi türü olarak göze çarpmakta ve bu anlamda çeşitli kampanyalar yapılmaktadır.

Bankaların Güncellenen Konut Kredisi Faiz Oranları

Ülkemizde son yıllarda hem siyasi hem de ekonomik istikrarsızlık, dış ticaret savaşları ve dünya üzerinde görülen ekonomik göstergelerin olumsuz olmasından dolayı ülkemizde 2018 yılı başta olmak üzere son yıllarda konut kredisi faiz oranlarında büyük dalgalanmalar görülmektedir.

2018 yılı bu anlamda beklide en çok değişkenliği olumsuz anlamda olduğu bir yıl olarak dikkatleri çekmektedir. Ülkemizde 3 ay boyunca uygulanan konut kredisi teşvik oranları ile 0,98 oranlarında seyreden bu faiz oranları ekonomik veriler ve enflasyon gibi göstergelerin olumsuz olması ve dünya genelindeki olumsuz durum sebebi ile en son güncelleme ile en uygun konut kredisi faiz oranı 1,38 olarak güncellenmiştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu