Sağlık

Kuyruk Sokumunda İltihap

Vücudunuzda meydana gelecek kuyruk sokumunda iltihap sorunlarının oluşma nedeni genel olarak kıl dönmesine bağlı komplikasyonlar çıkmaktadır. Kuyruk sokumu insan vücudunun tüm yükünü taşıma konusunda elverişli bir yapı olmasından dolayı ezilme veya ağırlık taşımaya bağlı şekilde ağrı oluşturmamaktadır. Şayet kuyruk sokumu bölgesinde bir ağrı hissedilmesi durumunda burada bir hastalık ortaya çıkabilmektedir. Bazı zamanlarda kuyruk sokumu bölümünde iltihaplanma meydana gelebilmektedir. Bu iltihaplanma sorununun asıl sebebi yüksek olasılıkla kıl dönmesine bağlı görülen sorunlardır.

İltihaplanmanın Belirtileri

Kuyruk sokumu üzerinde ortaya çıkan iltihaplanmanın genel olarak belirtileri, bu hastalığın ciddiyetine ve süresine göre değişim meydana gelmesidir. Hastalığın ilk evresi içerisinde tek bir delik bulunuyorken küçük ve hafif bir akıntı meydana gelmektedir. Akut ataklar esnasında ise bu alanda şiddetli ağrılar ortaya çıkmaktadır. Bu durumda kuyruk sokumunda sertlik hissi duyulmakta ve iç çamaşırda kanlı leke ve pis koku görülmektedir. İltihaplanmanın zamanında tedavi edilmemesi durumunda devamlı olarak tekrarlayan ataklar nedeniyle delik sayısı artmaktadır. Bu durumda iltihaplar cilt altı bölgesinde yeni yollar meydana getirerek ilerlemektedir. Bazı durumlarda kuyruk sokumu iltihaplanması probleminde ateş, bulantı ya da titreme gibi belirtiler görülmektedir.

İltihaplanma Neden Olur?

  • Kuyruk sokumunda bulunan kılların deri altı bölgesine gömülmesiyle kuyruksokumunda iltihaplanma meydana gelmektedir.
  • Kötü sağlanan hijyen koşulları
  • Şişmanlık problemi
  • Uzun süre oturulması

İltihaplanma Tedavisi

Hijyen önemli olduğu bu alanın her zaman temiz ve kuru tutulması gerekir. Hasta doktora başvurduğu zaman kuyruk sokumunda iltihap bulunuyorsa ilk yapılacak uygulama bu sorunun giderilmesidir. Apse boşaltıldıktan sonra hastaya antibiyotikler ve ağrı kesiciler verilmektedir. Cerrah kontrolünde antibiyotik kullanımı sonrasında doktorun uygun gördüğü zaman ameliyat edilir. Kuyruk sokumu iltihaplanmasının kesin çözümü cerrahi müdahale olarak yer almaktadır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu