Eğitim & Kurs

Oyunculuk Kursunda Verilen Sertifikalar

Oyuncu olmak isteyen ve oyunculuk kursunda verilen sertifikaları merak edenler için en başarılı kurslardaki sistemi inceledik.

Birçok kişi oyuncu olmak ve çok para kazanmak amacıyla çeşitli eğitimler alarak sektöre girmeyi tercih ediyor. Bu arayışlarda özellikle büyükşehirlerde bulunan oyunculuk kurslarında verilen sertifikalar bazen MEB onaylı, bazen de katılım belgesi şeklinde olabiliyor.

Sertifika alanlar için iş bitmese de, alınan eğitimin kanıtlanması ve az da olsa temel oyunculuk bilgisini edinilmesi açısından kursta verilen sertifikalar işinize yarayabilir. Sertifikalar MEB onaylı olarak verildiğinde kurs sonrası uygulanan sınavda başarılı olanlar MEB onaylı belge almaya hak kazanır.

Katılım Belgesi ve Kurs Bitirme Belgesi

Katılım belgesi ve kurs bitirme belgesi konusunda da birçok kişi yanılabiliyor. Oyunculuk kursu katılım belgesi kursa katıldığınıza dair olarak verilen bir belgedir. Bu belge resmi olarak birçok yerde geçerli değildir. Ancak sertifikam bulunsun kendimi geliştireyim diyenler için kullanılabilir.

Kurs bitirme belgesi ise yine çok fazla geçerliliği olmayan belgeler arasındadır. Ancak bir kursa gittiğinizi ve yeterli temek eğitimi aldığınızı kanıtlamanız için ideal bir evraktır.

Oyuncu Seçimi Nasıl Yapılır?

Oyuncu olmak için çoğu zaman bu belgeler gerekli değildir. Tiyatro oyunculuğu için bu ürünler kullanılırken kamera önünde yeteceğin gösterildiği show reel adı verilen videolar kullanılır. Bu videolar aracılığıyla oyuncu seçen kişiler ideal karakteri belirlenmek için deneme çekimlerini dikkate almaktadır.

Oyunculuk konusunda kariyer yapan ve dikkat çeken kişiler, artık karakterler için teklif götürülerek seçilmektedir. Ülkemizde birçok dizi için yetenek önemli bir belirleyici değilken, yurt dışında ünlü isimler bile show reel  ve audation ile rolleri alabilmektedir. Meslekte başarılı bir duayen olmak için oyunculuk eğitimi alacağınız fakülteleri tercih etmeniz uygun olacaktır.

Eğitim almadan da başarılı olan kişiler var olsa da, eğitimli olmak sadece oyunculuktan değil eğitim vermekten de para kazanmanızı sağlayacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu