Sağlık

Plaza Çalışanları Doğru Nefesle Artık Daha Sağlıklı

Nefes egzersiziyle doğum yapmak ya da yoga gibi egzersizler, aslında yaşamamızın temel nedeni olan nefes almak gerekliliğini bize hatırlatıyor.

Özellikle kapalı alanlarda çalışanların nefes alma konusunda sıkıntılı oldukları bilinmektedir. Temiz hava ve sokakla temas etmeden yaşayan bu insanlarda, daralma, kalp sıkışmaları, el ve ayaklarda uyuşma gibi birçok sorun yaşanıyor. Bu durumda plaza çalışanları doğru nefesle artık daha sağlıklı yaşamanın yolunu buluyorlar.

Gerginlikten baş ağrısına kadar birçok sorunun tedavisinde kullanılan nefes egzersizleri, terleme, heyecan, kızarma gibi durumların aslında yanlış nefes almak nedeniyle ortaya çıktığı ifade ediyor.

Doğru Nefes

Bir davranış biçimi olarak düşünülen nefesi alışkanlık gereği yanlış yerden alıyoruz. Oysa ki bebeklik döneminde doğru nefes alarak büyüdükçe diyaframdan nefes alma yeteneğimizi kaybederiz. Bebekler nefes alırken göbekleri inip kalkar, yanlış nefes alanlar ise göğüslerinin inip kalkmasıyla kendini beli eder.

Son yıllarda artış gösteren doğru nefes egzersizleri ve nefes koçluğu konusunda öğrenilmiş yanlış nefes davranışlarının giderilmesi sağlanır. Koçluk çalışmalarının neleri yararlı hale getireceğini merak edenler için kişiye özel uygulamalarla birçok sorunun çözümünü sağladığı biliniyor. Özellikle kadınlar doğum yaparken nefes koçluğu hizmeti alıyor ve daha rahat doğum yapıyorlar.

Öğrenilmiş Yanlış Nefes

Öğrenilmiş yanlış nefes davranışlarının kişiyi daha stresli bir hale sokması Nefes Koçluğu Federasyonu Başkanı Nevşah Karamehmet, gerginlik, stres, odaklanamama, heyecan gibi birçok sorunun tedavi edilmesinin sadece doğru nefes alarak mümkün olacağını ifade etti.

Solunum fizyolojisi söz konusu olduğunda nefes koçu olarak görev yapan birçok uzmandan destek alabilirsiniz. Solunum kimyasını dengede tutan birçok alışkanlığın kazandırılması için etki ediyor. Doğru nefes, vücudun dengesini bulmasını sağladığı gibi, kaliteli bir uykuyu da garanti ediyor. Herkesin doğru nefes egzersizleri yaparak nefes almayı öğrenmesinin ideal bir yaşam için etkili olacağı düşünülüyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu