Sağlık

Sağlık Bir Yaşam İçin Öneriler Nelerdir?

Sağlık Bir Yaşam İçin Öneriler Nelerdir? İnsanoğlu doğar, kendine biçilen süre kadar yaşar ve ölür. Önemli olan ne kadar uzun yaşadığımız değildir.

Sağlık Bir Yaşam İçin Öneriler Nelerdir? Yaşadığımız süre içinde ne kadar sağlıklı bir yaşam geçirdiğimizdir. Allah yarattığı canlılar arasında sadece insana akıl fikir vermiştir. Bize verilen bu akıl sayesinde yaşamımıza yön vermek elimizdedir. Kaderimizi değiştiremesek bile yaşam şeklimizi belirlemek kendi elimizdedir. Bu makalede daha iyi bir hayat için sağlıklı yaşam önerileri hakkında ipuçları bulunmaktadır. İşte sağlık için yapılması gerekenler!

Sağlıklı olmak için altın değerinde öneriler

Sağlıklı yaşamın sırrı, sağlıklı beslenmeye bağlıdır. Ne yersek bedenimiz karşılığında onu geri verir.

Yemeklerde mutlaka zeytinyağı kullanılması gerekir.

Her gün bir avuç ceviz, badem yada fındık yenilmelidir.

Haftada bir gün et, balık, tavuk mutlaka olmalıdır.

Güne sağlıklı bir kahvaltı tabağı hazırlayarak başlanmalıdır. Sağlıklı bir kahvaltı demek ekmek ve türevleri dahil her türlü şekerli gıdalardan uzak durmak demektir.

Her gün en az yirmi dakika güneşlenmek sağlıklı yaşam önerileri içinde D vitamini takviyesi açısından en kıymetlisidir. Fakat yaz aylarında aşırı güneş ışığına maruz kalmamak gerekir.

Vücudun her daim dinç ve genç kalmasının yolu spor yapmaktadır. Spor yapmak için profesyonel ekipmanlara ihtiyaç yoktur. Bir saatlik bir yürüyüş, üç katlı bir binanın merdivenlerini inip çıkmak, evde plates hareketleri yapmak da spor olarak kabul edilir.

Mutlaka erken yatıp erken kalkmaya alışmak gerekir. Gerek beden gerek beyin hücreleri olsun, hasarlı dokularını gece uyurken onarır.

Herhangi bir sağlık sorunu yoksa yılda bir kez kan vermek, vücudun kendini yenilemesini sağlar.

Nasıl ki sağlıklı beslenme beden sağlığını koruyor ise kitap okumak, bulmaca çözmek, yeni hobiler edinmek, çiçek yetiştirmek, hayvan beslemekte ruh sağlığına iyi gelir. Ruh sağlığı yerinde olan kişiler mutlu insanlar demektir.

Vücudu susuz bırakmamak gerekir. Bol su içmek iç organların idrar yolu ile temizlenmesini sağlar.

Alkol ve sigara tüketimini bağımlılık haline getirmemek gerekir. Sağlıklı olmanın püf noktası her türlü bağımlılık yapan maddelerden uzak durmaktan geçer.

Bol bol kahkaha atmak her zaman insana iyi gelir.

Hiç bir şeyi içinize atmayın. İçinize attığınız her sıkıntı bir süre sonra hastalık olarak geri döner.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu