Sağlık

Stresin sebep olduğu bazı cilt hastalıkları

Stres çoğu zaman bizi bazı rahatsızlıklara karşı korumasız ve savunmasız bırakır. Cilt hastalıklarının birçoğu stresten kaynaklanır. Bu nedenle stresten uzak durabilmek için spor yapmak, yeme ve içmeye dikkat etmek, sevdiğiniz insanlarla bol vakit geçirmek stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Stresten kaynaklanan veya stresin tetiklediği bazı cilt hastalıkları kimi zaman derinin bir kısmını kimi zaman ise derinin her bölgesinde etkili olur.

Bazı cilt problemlerinin tedavisi mümkün, fakat bazılarının ise oldukça zor dur.

 Kurdeşen: Halk dilinde kurdeşen diye bilinen “ ürtiker” cilt yüzeyinde kırmızı, kaşıntılı, kabarık ve yer değiştiren döküntülerdir. Ürtiker genellikle yüz, boyun, parmaklar, bacak ve kollarda çıkar.  Oluşma nedeni kimi zaman strese bağlıdır. Alerjik de bir hastalık olup kişinin nefes almasını da zorlaştırıp dahada kötü sonuçlar oluşturabilir.

  Sedef hastalığı: Strese bağlı oluşan hastalıkların içinde en yaygın görülen hastalıktır. Her yaşta ve herkesde görülebilir. Stres sedef hastalığında ciddi bir rol oynamaktadır. Stresten mümkün olduğunca uzak durmaya özen göstermek gerekir.

  Saçkıran: Herhangi bir belirti vermeden ortaya çıkar ve saç, sakal, kirpik, kaşlar ve saçlı deri de lokal yada daha yaygın bir kıl dökülmesidir.

  Vitiligo: Derinin melanin pigmentinin kaybolması ile ortaya çıkar, tedavisi ise oldukça zor olan bir cilt hastalığıdır.

  Egzama: Stres ve alerjiye bağlı nedenlerden ortaya çıkar.

Günümüzde oldukça yaygın olarak stresin sebep olduğu cilt hastalıklarının bir kaçının tedavisi zor. Bazılarında ise ilaçlar ile tedavide başarı elde edilebiliyor veya psikolojik destek olabiliyor. Stresin kaynaklanmış olduğu hangi hastalık olursa olsun, öncelikler strese sebep olan her ne ise sorunun ortadan kaldırılması gerekiyor. Unutmayalım her şeyin çözümü ilk önce bizde başlar ve bizde biter.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu