Teknoloji

Uzay Hakkında Ortaya Çıkan Korkutucu Gerçekler!

Uzay Hakkında Ortaya Çıkan Korkutucu Gerçekler! Oldukça büyük olan uzay, aynı zamanda bilinmezliklerle dolu bir gizeme sahip bulunmaktadır. Bitmek bilmeyen sonsuz bir karanlığa sahip olan uzay, hem merakı hem de korkuyu uyandırmaktadır.

Uzay Hakkında Ortaya Çıkan Korkutucu Gerçekler! İnsandaki keşfetme duygusu ve dürtüsünü bastıramayan korku da, öğrenme isteğini tetiklemektedir. Uzayda devasa güneş fırtınalarından gama ışınından oluşan patlamalara kadar bazı korkunç gerçeklerde yatmaktadır.

Kara Delik

Uzayda bulunan devasa bir karadelik, sekiz milyon kilometrelik bir hız ile uzay içerisinde seyahat etmektedir. Hubble Uzay Teleskobu ile 2017 senesinde yerçekimi dalgalarının sebep olduğu maniple edilen bir kara delik keşfedildi. Bu karadeliğin önüne çıkan her şeyi yutabilecek kapasitede olduğu aktarılmaktadır. Bir zaman sonra kendi galaksisinden kurtulup, evrende dolaşmaya başlayacaktır. Bu devasa yapı, bir milyar güneş ağırlığına sahip ve de saatte takriben sekiz milyon kilometrelik bir süratle dolaşmaktadır. Yaşadığımız dünyaya olan mesafesi ise halihazırda sekiz milyar ışık yılı olduğu tahmin edilmektedir.

Emme Özellikli Tanımlanamayan Bir Şey

Henüz daha tanımlanamayan bir şey, Samanyolu galaksisi içerisinde bulunan bazı bölümleri emmektedir. Son teknolojik gelişmeler ışığında, yaşadığımız evren içerisinde bulunan her şeyden daha büyük ancak ne tanımlana bilen ne de adı konulabilen bir şey, Samanyolu galaksisi içerisinde yer alan bazı kısımları emdiği ortaya çıkmaktadır. 2009 senesinde uzayı araştırmacıları, Centaurus ile Vela takımyıldızlarının arasında bulunan küçük ölçülerdeki bir gökyüzü parçasına doğru oldukça hızlı bir şekilde ilerleyen bir galaksi kümesini keşfetmişti. Uzay bilimciler, bu olayı, diğer kozmik gizemler gibi görmekte yahut ta karanlık madde ile enerjiye atıfta bulunmak sureti ile karanlık akış şeklinde nitelendirmektedir.

Uzayda Bir Sene Yaşayabilmek

Uzayda bir sene yaşayabilmek adına astronotlar, tam yedi yüz otuz litre gibi hem ter hem de idrardan geri dönüşüme tabii tutulmuş bir sıvıyı içmeleri gerekmektedir. Uzayda sınırlı bir kaynak olarak görülen su, astronotların hayati fonksiyonlarını sağlamaları için de olmazsa olmazlardandır. İçmeleri ve yaşam fonksiyonlarını sağlamaları adına da, kendi sıvı atıklarının geri dönüşümünü kullanmaktadırlar.

Ani Meteor Çarpması

Rusya’nın Chelyabinsk bölgesi üstünde 2013 senesinde bir meteor patlaması yaşanmıştı. Bu olayda, takriben dört yüz kişi de yaralanmıştı. Yaralanmalara neden olan şey ise, meteor patlamasının bir sonucu olarak patlayan camlardı. Uzmanların raporunda ise, bu olayı meydana getiren ya bir meteor yağmuru ya da tek bir meteor olduğu yer almaktadır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu