Gebelik

Epidural Doğum Yöntemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Epidural Doğum Yöntemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler! Bir yandan uzun yıllardır özlemini yaşadığınız duyguları ilk defa veya tekrar yaşarken, diğer yandan ise bazı stresli durumlarla karşılaşacağınız özel anlarınız gebelikle ilgili olacaktır.

Epidural Doğum Yöntemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler! Doğum sancılarınızın yoğun şekilde hissedilmesinden dolayı rahatsızlık ve kaygı yaşıyorsanız, güvenilir şekilde ve ağrısız biçimde doğum yapmanızı sağlayacak yöntemlere başvurabilirsiniz. En yaygın doğum çeşidi olan epidural doğum yöntemleriyle bu aşamada tanışabileceğinizi vurguluyoruz.

Epidural Doğum Nedir

En modern doğum yöntemlerine baktığınızda epidural doğumun ön plana çıkacağını görebilirsiniz. Doktorlarınızın yönlendirmelerini dikkate alarak ilerleyebileceğiniz bu doğum sürecinde bel bölgesinden özel bir iğne yapılacaktır. Omuriliğe takılacak olan katater aracılığıyla anestezi verilmesi anlamına gelen bu işlemin son derece profesyonel biçimde ve tam donanımlı merkezlerde yapılması gerekmektedir. Bu sayede anne adaylarının bebeklerini kucaklarına almaları için gereken aşamalarda herhangi bir ağrı hissini yaşamayacaklarını belirtiyoruz.

Epidural Doğum Herkes İçin Uygun Mudur

Bu süreçte bilinçli davranılması ve epidural doğumun kimler için uygun olduğunun tespit edilmesi gerekmektedir. Hamilelik sürecinde herhangi bir komplikasyonu yaşamamış olan ve rahim kasılmaları düzenli şekilde gerçekleşen, bunun neticesinde 3-7 cm kadar açılmış durumda olan annelerin epidural doğum için 38. Haftalarını tamamlamaları gerekmektedir. Ancak bazı kişilerin bu uygulamalar için uygun olmadığını aktarabiliriz. İşte bu durumlardan bazıları şu şekildedir:

  • Kan sulandıran ilaç türlerini kullananlar,
  • Pıhtılaşma sorunu olduğu için tedavi ve gözetim altında olanlar,
  • Uygulanacak bölgede enfeksiyon riskinin bulunması,
  • Bel bölgesinden geçmişte bir operasyonun yapılmış olması,
  • Tansiyon problemi yaşayan anne adaylarına epidural doğum yöntemi uygulanmamaktadır.

Epidural Doğum Avantajları Var Mıdır

Prenses doğum olarak nitelendirilen ve annelere bazı avantajları kazandıran epidural doğumda ağrı yaşamayacağınızı belirtebiliriz. Sağlığınızın olumlu şekilde etkilenmesini ve konforunuzun da bozulmamasını sağlayacaktır. Diğer yandan ıkınmayı kolay hale getirecek ve ağrısız şekilde doğumun gerçekleşmesine olanak verecektir. Anne adayları bu süreçte uyanık olarak tanıklık yapabilecektir. Doğumdan sonra bebeğin beslenmesini hemen yapabilecek ve daha kısa sürede toparlanabilecektir.

Epidural Doğum İle Spinal Doğum Farkları Nelerdir

Spinal doğum için verilen ilaçların omurilik zarının içine uygulandığını belirtebiliriz. Prenses doğumda ise bu durum tam tersine dış kısmına uygulanır. Uyuşluk seviyesi spinal doğum için 1-2 dakika iken, epidural için 15 dakikadan fazladır.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu