Sağlık

Vitamin ve Mineral Deposu Ananasın Faydaları

Vitamin ve Mineral Deposu Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas, kökeni itibari ile Güney Amerika kıtalı bir meyve türüdür. İnsan sağlığı açısından son derece faydaları bulunmaktadır.

Vitamin ve Mineral Deposu Ananasın Faydaları Nelerdir? Ananas meyvesi, neredeyse insan biyokimyasının ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri bünyesinde barındırmaktadır. Tam bir doğal vitamin ve mineral deposudur. Oldukça sulu bir meyve olan ananas, bundan dolayı sıvı takviyesi olarak ta değerlendirilebilmektedir.

Sindirimi Kolaylaştıran Yapısı

Ananas meyvesinin sıklıkla görülen faydalarından biri, mide ile bağırsağın tamamıyla temizlenmesini sağlamasıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçerek önleyici tedavi eden ananas, aynı zamanda çok iyi bir idrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır. Ananas, sindirimi zor olan besin maddelerinin de sindirilmesine katkı yapmaktadır. Bu sayede et ve et ürünlerinin hazmedilmesini kolaylaştıran yapısı bulunmaktadır. Selüloit ile aşırı kilo sorunlarına karşı etkili olduğu da gözlemlenmektedir.

Tansiyonu Dengeleyici Özelliği

Ananas meyvesinin ateş düşürücü etkisi ispat edilmiş durumdadır. Gribal ve boğaz enfeksiyonlarını önleyici ve iyileştirici görevi üstlenmesi de, yararlarından biridir. Ananas meyvesi, dolaşım sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasına yardımcı olmaktadır. Dolaşım sisteminin düzenli tuttuğundan dolayı da tansiyonu normal seviyelerde tutmaktadır. Son olarak da, cildin kurulmasını engellemekte ve cilt sorunlarından da metabolizmayı korumaktadır. Stresi azaltan bir yanı da vardır.

Kilo Vermeye Yardımcı Olması

Ananasın yapısında bulunan ve metabolizmanın protein sindirimine katkıda bulunan bromelain enzimi, vücut yağ sindirimi esnasında kullanılmakta olan lipaz enzimi ile beraber çalışmaktadır. Bu çalışma esnasında besinler yoluyla vücuda alınan yağların, vücutta birikmesini önlemektedir. Vücudun yağ biriktirmemesine katkı sağladığından ve yağların yakılmasında etkili olduğundan dolayı kilo alımına da engel olmaktadır.

Kemik Gelişimini Sağlaması

Yapısında oldukça bol bir şekilde bulunan manganez minerali sayesinde ananas, kemik gelişimine önemli katkılar sağlamaktadır. İçeriğinde bulunan çinko ile kalsiyum ve bakırla beraber, metabolizmanın iskelet yapısının gelişimi açısından son derece büyük öneme haizdir.

Diş Eti İltihabını Önlemesi

Ananasın içerisinde yoğun olarak bulunan vitaminlerden biri de, C vitaminidir. Üniversitelerin yaptığı araştırmaya göre, günde atmış miligramdan daha az C vitamini alanların, bu vitamini almayanlara oranla bir buçuk kat daha fazla bir oranda dişeti iltihaplarına yakalanma riskleri bulunmaktadır.

Kanserle Mücadele Etmesi

Ananas meyvesinin içinde bulunan etkin maddelerinden olan bromelain enzimi, yapılan laboratuvar ortamındaki deneyde, hasta hayvanlara verildiğinde, bağışıklık sistemine herhangi bir zarar vermeden kanser hücrelerinin sayısını azalttığı tespit edilmiştir.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu