Teknoloji

Yapay Zeka Işık Keşfetti

Kainatın bilinmeyen gizemleri devam ediyor. Yeni bir ışık makine ile çözüldü. Yakın zamanda yapay zeka ışık keşfetti.

Bu anlık patlama durumlarının milyonlarca yıldızdan çok daha güçlü olduğu açıklanırken, sebebi konusunda herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Yapay zeka destekli olarak ortaya çıkarılan yeni analiz, önceki taramalarla beraber en az 3 kat daha fazla FRB’yi içerdiği açıklandı.

Bununla beraber FRB 121102’nin ortaya çıkış nedeni hala bilinmemektedir. Bazı araştırmacılar bu durumun süpernovalar ya da veya nötron yıldızları ile ilgili olduğunu düşünürken, bazıları da dünya dışı varlıklarla alakalı olarak yer aldığını düşünüyor. SETI Araştırma merkezi üzerinde konuyla ilgilenmesinin asıl nedeni bu ihtimal olarak düşünülüyor.

Yeni Veriler

Söz konusu tespitler geçtiğimiz yıl incelenen FRB 121102 ismiyle anılmaktadır. FRB 121102, dünya üzerinden yaklaşık olarak 3 milyar ışık yılı uzaklıkta yer alan cüce bir galaksiden gelmekte ve şu an astronomiyle ilgili olarak son derece önemli bir konu olarak yer alıyor. Bununla beraber sürekli tekrar edebilen hızlı radyo patlaması veren bir objenin FRB’lerin 2007 yılında keşiflerinden bu yana bir kere ışık yaydığını düşünüyordu. FRB aracının o güne ait tespitleri 21 FRB’yi gösteriyorken, bu gerçekte olanın sadece ufak bir bölümü de yer alabilir.

SETI araştırmacıları, teleskoplar kullanılarak toplanan veri setleri üzerinde hızlı radyo patlamalarını (FRB) algılamak adına Evrişimsel Sinir Ağları kullanmaya başladı. Ekip, bu olaya Breakthrough Listen ismini verirken yapılacak olan iş, teknik açıdan bakıldığı zaman fotoğrafta yer alan kişinin kim olduğunu anlamak adına kullanılacak olan basit bir sinir ağı üzerinden çok da farklı olmadı. Ekip sinir ağı üzerinde FRB’lerin ne şekilde gözüktüğünü etiketlenmiş verilerle tam olarak öğrettikten sonra, sinir ağı doğru tespiti yapıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu