Ekonomi

Kredi Kartı Hesap Kesim Saati Kaçtır?

Kredi kartı hesap kesim saati pek çok kişi tarafından merak edilen bir konu. Ekstre dönemine denk getirilmek istenen harcamalar ya da bir sonraki ekstreye yansıtılmak istenen harcamalar bu kesim saatini önemli kılıyor. Hesap özeti genellikle gece saat 23:00 ile 00:00 arasındaki herhangi bir saatte kesiliyor.

Hesap kesim saati ilgili dönemde ödenecek olan kredi kartı borcu için pek çok kişinin takip ettiği bir süreç. Genellikle yeni kesilmiş ekstreleri aynı saat aralığında görmek mümkün olmayabiliyor. Ya da ekstre kesilmeden dönem içi borç hesaplanarak ekstrenin ne kadar kesileceği görülebiliyor.

Kaça Kadar Harcama Yapılmalıdır?

Ekstre kesim tarihi ve kesim saati harcama yapmak isteyen kişiler için de önemli. Çoğu kart kullanıcısı ekstresinin kesileceği gün yaptığı harcamaları o ekstrede görmeyebiliyor. Bunun neden işlem provizyon süreci. Yani kart ile yapılan harcamaların bir de muhasebeleşme süresi oluyor. Bu süre genellikle 24 saat ile 48 saat arasında değişkenlik gösteriyor.

İşlem provizyon sürecinden kaynaklı ekstrenin kesileceği gün yapılan harcamalar muhasebeleşmediği için o ekstrede görünmez. Özellikle harcama sözü vermiş olan kişiler bu durumdan kaynaklı mağduriyet yaşayabilirler. Bu nedenle harcamayı ekstrenin kesileceği gün yapmamak, birkaç gün önce yapmak en doğru ve garanti olanıdır.

Kesilmeyen Ekstre Nasıl Hesaplanır?

Bazı kart kullanıcıları ödemelerini planlamak için ekstresi kesilmeden ekstrelerini öğrenmek isteyebilirler. Bunun birkaç yolu vardır. En güvenilir olur müşteri hizmetleridir. Çünkü müşteri hizmetleri provizyondaki işlemleri de görebilirler. Hatta müşteri temsilcisine aktarılmadan IVR sisteminden de işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kesilmemiş ekstreyi öğrenmenin diğer yolları ise ATM, internet bankacılığı ve şubedir. Bu noktalardan dönem içi borçlarınızı gözlemleyebilir, hesaplayabilir ve dönem içi borç tutarınızın ekstre borç tutarı ile eşit olduğunu görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu