Yaşam

3 Kestane = 1 Dilim Ekmek

Sıcacık bir kestaneye kimse karşı koyamamaktadır. Fakat kış sofralarının bu cezbedici lezzetine inanarak ölçüyü fazla kaçırmak, yarardan çok zarar getirmektedir. Zira içerisinde yüksek karbonhidrat içeren 3 kestane = 1 dilim ekmek eşit olarak yer alıyor.

Uzmanlar içerisinde demir, potasyum, magnezyum ve farklı vitaminleri bulunduran kestanenin mutlaka kontrollü şekilde tüketilmesi gerektiğini açıklamıştır. Kestane vitamin ve mineral kaynağı sağlık deposu olarak yer almasından dolayı kontrollü tüketilmesi gerekiyor. Yüksek potasyum içermesi nedeniyle böbrek hastaları hekimine danışmadan kestane tüketilmemesi gerekmektedir. Diyabet hastaları ve diyet yapan kişiler kestane tüketirken porsiyona dikkat etmesi gerekir. 3 kestane 1 dilim ekmek yerine geçtiğini hatırlatan uzmanlar bu konuda son derece dikkatli davranılması gerektiğini söylüyor.

Kestanenin Yararları

Kestanenin mangal kullanılarak yapıldığına dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekir. Ateşe yakın pişirilmesiyle kanserojen etki göstermesinden dolayı oldukça hassas bir konudur.

Tok Tutma Özelliği

Kestanenin 100 gramı yaklaşık olarak 160–180 kalori civarındadır. Bununla beraber 40 gram karbonhidrat içermektedir. Yüksek karbonhidrat nedeniyle kestane tok tutucu özelliğe sahiptir. Ancak porsiyon kontrolü yapılmadığı zaman kilo almaya neden olmaktadır. Bireysel özellikleriniz ve beslenme düzen durumunuza göre göre değişmekle beraber 3-6 adet kestaneyi ara öğün alternatifi olarak kullanılabilir.

Bağışıklık Güçlendirici

Enfeksiyon durumlarına karşı koruyucu özelliği yer alan A vitamini, C ve E vitamini yer alıyor. Bununla beraber bağışıklığı güçlendiren vitaminlerde içerisinde bulunuyor. Kestane bu vitaminlerin hepsinden belirli miktarlarda içermektedir.

Kalp Koruyucu

Kestane içerisinde yer alan yüksek potasyum ile beraber kan basıncını düzenlemektedir. Bununla beraber hipertansiyonu önlemekte ve kalp damar hastalıklarından korumaktadır. Bu özellikleri nedeniyle kalbin en iyi dostudur. Kestane içerisinde yer alan yüksek potasyum ile kan basıncını düzenlemektedir. Bu özelliklerinden dolayı tuzlu kuru yemişler yerine kestane daha sağlıklı bir alternatif olabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu