Sağlık

Kalp Çarpıntısının Nedenleri ve Tedavisi

İnsanların sağlıklı yaşamlarının önünde en önemli engel teşkil eden kalp hastalıkları konusundaki kalp çarpıntıları ile ilgili doğru bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kalp Çarpıntısı Nedir?

Kalp çalışma ritmin duymaya başlayan kişilerde kalp çarpıntısı ortaya çıkar. Kişiler, sağlıklı bir durumda kalp çalışma ritmini duymaz. Eğer kalp çarpıntısı yaşadığını belirtiyor ise burada bir sorun vardır. Kalp çarpıntısı demek, kalp hızının 140 üzer bir değere ulaşmasıdır.

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Kalp çarpıntısının pek çok nedeni olabilir. Örneğin aşırı stres, kafein tüketimi, hızlı hareket etmek, koşma ya da heyecan duyma gibi pek çok neden kalp çarpıntısını ortaya çıkarır. Kalp çarpıntısının durumunu analiz etmek için öncelikle bir takım testlerde bulunmak gerekir. Testler yapılarak kalp çarpıntısının nedenleri de ortaya koymaya çalışılır.

Kalp çarpıntısının nedenlerini anlamak için hastalara EKO testi, tiroid testleri ve kansızlığın olup olmadığı yönündeki testler yapılır. Tüm bu testler sayesinde de kalp çarpıntısının nedenleri ve tedavisi analiz edilir.

Kalp Çarpıntısı Tedavisi

Kalp çarpıntısı ile anormal bir kalp dokusu oluşturulur. Bu kalp dokusunun ortadan kaldırılmasına ise Ablasyon yöntemi adı verilir. Kalp çarpıntısı tedavisi sırasında da bu Ablasyon yönteminden yararlanılır.

Kateter adı verilen uzun ince aletler bulunur. Bu aletlerin yardımı ile de Ablasyon gerçekleştirilir. Öncelikle kasık üzerinden kateter yardımı ile kalbe ulaşılmaya çalışılır. Kateterin ucuna yerleştirilen kayıt cihazı ile de anormal kalp dokusu olan yer tespit edilir. Bu yer daha sonra tahrip edilerek kalp çarpıntısı sorunu ortadan kaldırılmak istenir.

Kalp çarpıntısı için kullanılan ilaçlar, pek çok hastada yan etki de bırakır. Bu nedenle de kalp çarpıntısı tedavisi sırasında Ablasyon sayesinde hasta ömür boyu ilaç kullanmaktan da kurtulur.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu