Yaşam

ANTİOKSİDAN VE BAL

ANTİOKSİDAN VE BAL

 

Antioksidanlar vücuttaki zararlı serbest radikallerle savaşan ve bu kararsız ve zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştıran moleküllerdir. Serbest radikellerin neden olduğu hastalıkları önlemek için yoğun olarak kullanılan bu antioksidanlar doğada farklı şekillerde bolca bulunmakta. Bal ise yoğun miktarda antioksidan içeren bir diğer gıda. Balın antioksidan içermesinin yanında kalp damar hastalıkları, öksürük, kolesterol ve reflü gibi rahatsızlıkları önleyici özellikleri mevcut.

 

Antioksidan alımında sıkça kullanılan bir diğer doğal yöntem ise bitki çayları. Özellikle yeşil çay ve ıhlamur yoğun oranda antioksidan içermekte. Yeditepe Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise bal ve diğer antioksidanlar arasındaki ilginç bağlantıyı ortaya çıkardı. Yapılan araştırmaya göre: ıhlamur veya yeşil çay tüketirken esmer ya da normal şeker yerine bal kullanmak ıhlamurun ve yeşil çayın antioksidan etkisini 60 kat arttırıyor. Bu artış kendini en çok ıhlamurda gösteriyor. Yeşil ve siyah çay ise zaten yoğun oranda antioksidan içerdiği için çok büyük bir değişim gözlemlenememiş.

 

 

Yapılan diğer araştırmalar sayesinde ise yoğunlaştırılmış ve sıkça kullanılan şekerin, kanserli hücreleri beslediği ve büyüttüğü tespit edilmiş. Bu sebeple amaç antioksidan almak olmasa dahi bu tarz içecekler tüketirken şeker yerine bal kullanmakta fayda var. Özellikle ıhlamurla kullanıldığına ıhlamurun antioksidan değerini 60 kat arttıran balın, cilde de büyük faydaları bulunuyor.

 

Sonuç olarak eğer diyabet hastası değilseniz rafine edilmiş şeker yerine bal kullanarak hem vücudunuza aldığınız antioksidan miktarını 60 kat arttırabilir hem de yüzlerce yıldır faydaları bilinen balın şifasından yararlanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu