Gebelik

Bebeklerde Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır? 

Bebeklerde Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır? Bebeklerin beslenme düzeni önem verilmesi gereken bir konudur. Bebeklerde emzirme sıklığının nasıl olması gerektiği hakkındaki yazımıza dikkat vermelisiniz.

Bebeklerde emzirme sıklığı nasıl olmalıdır? sorusu anne adaylarının ve bebeğinin emzirme düzeninden şüphe duyan annelerin yanıtını oldukça merak ettiği bir konudur. Bebekler özellikle ilk aylarında sık sık beslenmelidir. Bu durum aylar ilerledikçe değişecektir. Peki, bebekler hangi sıklıkla beslenmelidir? Bu konu ile ilgili ilk olarak bilinmesi gereken şey bebeklerin ihtiyacına ve isteğine göre emzirme yapılmasıdır.

Bebeklerde emzirme sıklığı, annelerin sütü ile ilgili de bir durumdur. Bebek ne kadar emzirilirse annenin sütü de o kadar artacaktır. Bu durum özellikle ilk aylar geçerlidir. Emzirme sıklığının ilk dönemlerde ayarlanması, bebeğin beslenme düzeninin oluşturulması oldukça zorlayıcı olabilir. Bu nedenle annelerin bebeğin ihtiyaçları doğrultusunda ilerlemesi gerekmektedir.

Yeni Doğan Bebeği Ne Sıklıkla Emzirmelisiniz?

Yeni doğmuş bebeğin sık sık ve uzun sürelerde emzirilmesi gerekir. Bu bebeklerin mideleri oldukça küçüktür bu sebeple sık sık emmek isterler. Yeni doğmuş bebekler 3 saatte boşaltımlarını gerçekleştirdikleri için en fazla 3 saatte bir emzirilmelidir. İlk aylarda bebeklerin emzirme süresi ve sıklığı, 3 saatte bir 15-30 dakika arasında olmalıdır. Eğer bebeğiniz uyuyorsa bile uyanmasını sağlayıp emzirmelisiniz. İlk aylarda bebeğiniz aç olmasa da gaz sancısı çektiğinde, susadığında, uykuluyken daima emmek ister. Fakat bu emmeler diğer beslenmelerden daha kısa sürecektir. Bebeğinizin açlık durumunu daima kontrol etmelisiniz.

Ek Gıda ile Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalıdır?

Bebekler altıncı ayları ile birlikte anne sütünden farklı olarak ek gıda tüketmeye başlayabilirler. Bu aydan sonra anne sütü bebeğe yetmemeye başlayacaktır. Bu dönemde bebeğinizi günde 4 veya 5 kere emzirmeniz yeterli olacaktır. Bebeğiniz bu dönemde ek gıda ile başka besinler de aldığı ve yeterinde doygunluk hissettiği için ilk aylara göre ek gıda döneminde emzirme sıklığı azalacaktır. Fakat bebeğiniz ek gıda ile de beslense de bebeğin asıl ihtiyacının, ana besininin anne sütü olduğunu unutmamalısınız. Bazı bebekler ek gıda döneminde daha fazla emmek isteyebilir bu gayet olağandır, bebeklerin ek gıdaya alışmaları belli süreç içerisinde gerçekleşmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu